Duńskie ministerstwo obrony opublikowało zdjęcie pierwszego wielozadaniowego samolotu bojowego F-35A przeznaczonego dla Flyvevåbnet. Maszyna mająca nosić numer L-001 znajduje się obecnie na stanowisku EMAS (electronic mate and alignment station), na którym przednia i tylna część kadłuba są łączone z centropłatem.

Produkcja L-001 ruszyła w fabryce Lockheeda w Fort Worth pod koniec stycznia tego roku. Zakup samolotów jest realizowany w dwóch etapach. W pierwszej transzy zamówiono dziesięć samolotów, kolejne siedemnaście będzie kupowanych poprzez serię płatności aż do 2027 roku.

Pierwszy etap służby L-001 przebiegnie w Stanach Zjednoczonych. Maszyna będzie tam wykorzystywana w ramach międzynarodowego programu szkolenia pilotów i mechaników realizowanego w bazie Luke w Arizonie. Tam też w przyszłym roku odbędzie się ceremonia przekazania samolotu w ręce Duńczyków.

Główną bazą duńskich F-35A będzie Skrydstrup niedaleko granicy z Niemcami. W 20207 roku mają osiągnąć pełną gotowość operacyjną, ze zdolnością realizowania misji międzynarodowych włącznie.

Warto przypomnieć, że w listopadzie 2017 roku duński parlamentarny urząd kontroli opublikował raport opisujący nieprawidłowości w procesie wyboru i zakupu nowych samolotów wielozadaniowych. Wątpliwości dotyczyły możliwego rocznego nalotu Lightningów II i ogólnych kosztów prorgamu.

Zobacz też: Rosja zaczyna szkolenie operatorów ciężkich dronów bojowych

(fmi.dk)

Forsvarsministeriet / Lockheed Martin