Holenderska agencja do spraw zakupu i eksploatacji sprzętu wojskowego DMO (Defensie Materieel Organisatie) odpowiedzialna za dwustronny holendersko-niemiecki program bojowego wozu rozpoznawczego Fenek poinformowała o podpisaniu nowego kontraktu. Jego przedmiotem będzie modyfikacja trzydziestu Fenneków do wariantu określanego jako wóz wsparcia ogniowego dla niemieckich wojsk lądowych.

Podjęte prace mają doprowadzić do przekształcenia pojazdów w warianty: wysuniętego obserwatora artylerii i kontrolera ruchu lotniczego na stanowisku wysuniętym, które działając w tandemie tworzą połączony zespół wsparcia ogniowego (Joint Fire Support Team, JFST). Modyfikacja będzie polegać na usunięciu przestarzałych podzespołów i zastąpienie ich nowymi oraz instalację nowego oprogramowania. Prace prowadzone będą na zlecenie Federalnego Urzędu Wyposażenia, Sprzętu Informatycznego i Materiałów Bundeswehry (BAAINBw). Wartość kontraktu oszacowano na 88 milionów euro.

W efekcie w latach 2018–2022 powstaną wozy w konfiguracji JFST 1A3+ i następnie trafią z powrotem do służby liniowej w wojskach lądowych Niemiec.

Fennek to czterokołowy pojazd rozpoznawczy produkowany przez firmę Krauss-Maffei Wegman, załoga liczy 3 osoby (kierowca, dowódca, radiooperator/obserwator) i może spędzić w terenie do pięciu dni bez korzystania z zasobów bazy. Wyposażenie, racje żywnościowe i woda pitna są przewożone w pojeździe. Fennek może być transportowany samolotem C-130 Hercules.

Najważniejszym podzespołem wyposażenia jest głowica elektrooptyczna dalekiego zasięgu BAA, dysponująca kamerą termowizyjną, kamerą dzienną z matrycą CCD i dalmierzem laserowym. Zależnie od wariantu dysponuje zróżnicowanym uzbrojeniem: granatnikiem automatycznym HK GMG kalibru 40 milimetrów, karabinem maszynowym kalibru 12,7 lub 7,62 milimetra.

W wersji JFST dysponuje przyrządami obserwacyjnymi i urządzeniami, które umożliwiają transmisję danych i dźwięku, a zatem stałą łączność z jednostkami sił powietrznych i marynarki wojennej. Zadaniem tego tandemu pojazdów jest monitorowanie pola bitwy, wyszukiwanie celu i kierowanie ogniem oraz wskazywanie celów laserowym znacznikiem dla pilotów maszyn lotnictwa wojskowego.

Pojazdy Fennek służą w holenderskich i niemieckich wojskach lądowych. Obecnie oba państwa mają ich na stanie około 600 sztuk.

Zobacz też: Modernizacja niemieckich Boxerów do wariantu A2

(armyrecognition.com)

ISAF Headquarters Public Affairs Office, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic