Amerykańska marynarka wojenna poin­for­mo­wała o rozmieszczeniu na pokła­dzie USS Canberra (LCS 30) pierwszego modułu przeciwminowego dla LCS‑ów typu Independence. Formalnie jest to pierwszy pakiet zadaniowy MCM (Mine Counter­measures Mission Package) prze­ka­zany do służby. Teraz załoga jednostki może rozpocząć szkolenia przed fak­tycz­nym udziałem w misjach przeciw­mi­nowych. Jest to również kamień milowy w historii programu – LCS‑y staną się bardziej przydatne niż do tej pory.

Na Canberrę oprócz bezzałogowej jednostki nawodnej, będącej głównym elementem modułu, trafiło również wypo­sa­żenie towarzyszące wraz z sys­temami zarządzania. Dyrektor programu modułów misyjnych LCS‑ów, komandor Matthew Lehmann, stwierdził, że dostar­czenie kompleksu nie tylko pozwoli rozpocząć proces szkolenia personelu, ale i zapoczątkuje wymianę generacyjną jednostek przeciwminowych US Navy, dając przy tym nowe możliwości.



Obecnie amerykańska flota wykorzystuje osiem wysłużonych niszczycieli min typu Avenger zbudowanych na przełomie lat 80. i 90. Jednostki stacjonują w Bahrajnie i Japonii. Są to okręty o długości 68 metrów i wyporności pełnej 1333 ton, napędzane przez cztery silniki dies­low­skie o mocy 600 koni mechanicznych każdy. Kadłuby wykonane są z drewna pokrytego tworzywem sztucznym, co pozwala zmniejszyć pole magnetyczne kadłuba. Wycofanie ze służby Avengerów służących na Bliskim Wschodzie pla­no­wane jest na 2025 rok, tych z Japonii – na 2027.

Na początku ubiegłego roku infor­mo­wa­liśmy, że dowództwo US Navy rozważa zastąpienie czterech Avengerów stacjo­nu­jących w Bahrajnie przez dwa LCS-y typu Independece z pakietem zadaniowym MCM. Głównym elementem modułu jest bezzałogowy pojazd nawodny MCM USV, który do zwalczania min wykorzystuje ładunki modułowe i trały, między innymi trał magnetyczno-akustyczny UISS.

Do wykrywania, klasyfikacji i identyfikacji min morskich i innych obiektów mino­po­dob­nych służy sonar holowany AN/AQS-20C. Sonar, a w zasadzie kompleks sonarowy, który holowany jest przez USV, łączy w korpusie szeroko­pasmowy sonar WBFLS (Wide­band Forward-Looking So­nar), dwa wielo­funk­cyjne sonary boczne z synte­tyczną aper­turą MFSLS (Multi-Function Side Look Synthe­tic Aper­ture Sonars) oraz cyfrowy sonar DGFS (Digital Gap Fill Sonar) do wykry­wania, klasy­fikacji i lokali­zacji celów. Działania mogą być wspierane z powietrza przez śmig­ło­wiec MH-60 lub bezzałogowego MQ-8C Fire Scouta.



Jesienią 2022 roku na pokładzie USS Cincinnati (LCS 20) przeprowadzono testy integrujące całość systemu na okręcie, zaś w marcu ubiegłego roku system osiągnął wstępną gotowość operacyjną. Według komandora Lehmanna pierwsza tura służby operacyjnej okrętu z modułem MCM ma nastąpić już w przyszłym roku. Biorąc pod uwagę fakt, że niszczyciele min dotychczas używane na Bliskim Wschodzie zakończą służbę właśnie w przyszłym roku, niewykluczone, iż to właśnie Bahrajn będzie miejscem „chrztu” całego systemu.

Program LCS zakładał stworzenie modułowych okrętów przeznaczonych do walki na wodach przybrzeżnych. W zależności od wymagań misji okręty zostałyby wyposa­żone w jeden z trzech opraco­wanych modułów misyjnych: zwal­czania okrętów pod­wodnych, zwal­czania jednostek nawodnych lub przeciw­mi­nowy. Mimo upływu lat żaden z opra­co­wy­wa­nych elementów nie został w pełni ukończony, przez co w obecnym wydaniu rola wszystkich LCS‑ów ogranicza się głównie do zadań patrolowych.



Przez rosnące koszty opracowania i prob­lemy techniczne zrezygnowano z wypo­sa­żania LCS‑ów w moduł ZOP. Lukę tę mają wypełnić przyszłe fregaty typu Constel­lation. W związku tym okręty typu Indepen­dence otrzymają moduł przeciw­minowy, zaś sześć Freedomów, które pozostaną w służbie, zyskają moduł SUW (Surface Warfare), czyli zwalczania jednostek nawodnych.

Na ten moment nie wiadomo jednak, czy wszystkie LCS-y typu Independence otrzy­mają moduł przeciwminowy. US Navy ma obecnie w czynnej służbie piętnaście jednostek tego typu, a kolejne dwie są budowane. W najbliższym czasie mary­narka wojenna chce wycofać ze służby w pierwszej kolejności dwie najstarsze jednostki: USS Jackson (LCS 6) i USS Mont­gomery (LCS 8), mające za sobą odpowiednio dziewięć i osiem lat służby.

US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Mark D. Faram