Amerykańska marynarka wojenna poinformowała o rozmieszczeniu na pokładzie USS Canberra (LCS 30) pierwszego modułu przeciwminowego dla LCS‑ów typu Independence. Formalnie jest to pierwszy pakiet zadaniowy MCM (Mine Countermeasures Mission Package) przekazany do służby. Teraz załoga jednostki może rozpocząć szkolenia przed faktycznym udziałem w misjach przeciwminowych. Jest to również kamień milowy w historii programu – LCS‑y staną się bardziej przydatne niż do tej pory.
Na Canberrę oprócz bezzałogowej jednostki nawodnej, będącej głównym elementem modułu, trafiło również wyposażenie towarzyszące wraz z systemami zarządzania. Dyrektor programu modułów misyjnych LCS‑ów, komandor Matthew Lehmann, stwierdził, że dostarczenie kompleksu nie tylko pozwoli rozpocząć proces szkolenia personelu, ale i zapoczątkuje wymianę generacyjną jednostek przeciwminowych US Navy, dając przy tym nowe możliwości.
Obecnie amerykańska flota wykorzystuje osiem wysłużonych niszczycieli min typu Avenger zbudowanych na przełomie lat 80. i 90. Jednostki stacjonują w Bahrajnie i Japonii. Są to okręty o długości 68 metrów i wyporności pełnej 1333 ton, napędzane przez cztery silniki dieslowskie o mocy 600 koni mechanicznych każdy. Kadłuby wykonane są z drewna pokrytego tworzywem sztucznym, co pozwala zmniejszyć pole magnetyczne kadłuba. Wycofanie ze służby Avengerów służących na Bliskim Wschodzie planowane jest na 2025 rok, tych z Japonii – na 2027.
⚓USS Canberra (LCS 30) Embarks First Mine Countermeasures Mission Package
An unmanned surface vehicle is craned aboard the Independence-variant littoral combat ship USS Canberra (LCS 30), as a part of the first embarkation of the Mine Countermeasures (MCM) mission package. pic.twitter.com/qwZcf3dyZD
— Naval Surface Forces (@SurfaceWarriors) April 24, 2024
Na początku ubiegłego roku informowaliśmy, że dowództwo US Navy rozważa zastąpienie czterech Avengerów stacjonujących w Bahrajnie przez dwa LCS-y typu Independece z pakietem zadaniowym MCM. Głównym elementem modułu jest bezzałogowy pojazd nawodny MCM USV, który do zwalczania min wykorzystuje ładunki modułowe i trały, między innymi trał magnetyczno-akustyczny UISS.
Do wykrywania, klasyfikacji i identyfikacji min morskich i innych obiektów minopodobnych służy sonar holowany AN/AQS-20C. Sonar, a w zasadzie kompleks sonarowy, który holowany jest przez USV, łączy w korpusie szerokopasmowy sonar WBFLS (Wideband Forward-Looking Sonar), dwa wielofunkcyjne sonary boczne z syntetyczną aperturą MFSLS (Multi-Function Side Look Synthetic Aperture Sonars) oraz cyfrowy sonar DGFS (Digital Gap Fill Sonar) do wykrywania, klasyfikacji i lokalizacji celów. Działania mogą być wspierane z powietrza przez śmigłowiec MH-60 lub bezzałogowego MQ-8C Fire Scouta.
Setting sail for new horizons ️
U.S. Navy Avenger-class mine countermeasures ship USS Devastator (MCM 6) departs Naval Support Activity (NSA) Bahrain for sea trials.
: MC2 MacAdam Kane Weissman pic.twitter.com/PhXZYzNwTy
— U.S. Navy (@USNavy) December 20, 2023
Jesienią 2022 roku na pokładzie USS Cincinnati (LCS 20) przeprowadzono testy integrujące całość systemu na okręcie, zaś w marcu ubiegłego roku system osiągnął wstępną gotowość operacyjną. Według komandora Lehmanna pierwsza tura służby operacyjnej okrętu z modułem MCM ma nastąpić już w przyszłym roku. Biorąc pod uwagę fakt, że niszczyciele min dotychczas używane na Bliskim Wschodzie zakończą służbę właśnie w przyszłym roku, niewykluczone, iż to właśnie Bahrajn będzie miejscem „chrztu” całego systemu.
Program LCS zakładał stworzenie modułowych okrętów przeznaczonych do walki na wodach przybrzeżnych. W zależności od wymagań misji okręty zostałyby wyposażone w jeden z trzech opracowanych modułów misyjnych: zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania jednostek nawodnych lub przeciwminowy. Mimo upływu lat żaden z opracowywanych elementów nie został w pełni ukończony, przez co w obecnym wydaniu rola wszystkich LCS‑ów ogranicza się głównie do zadań patrolowych.
Przez rosnące koszty opracowania i problemy techniczne zrezygnowano z wyposażania LCS‑ów w moduł ZOP. Lukę tę mają wypełnić przyszłe fregaty typu Constellation. W związku tym okręty typu Independence otrzymają moduł przeciwminowy, zaś sześć Freedomów, które pozostaną w służbie, zyskają moduł SUW (Surface Warfare), czyli zwalczania jednostek nawodnych.
Na ten moment nie wiadomo jednak, czy wszystkie LCS-y typu Independence otrzymają moduł przeciwminowy. US Navy ma obecnie w czynnej służbie piętnaście jednostek tego typu, a kolejne dwie są budowane. W najbliższym czasie marynarka wojenna chce wycofać ze służby w pierwszej kolejności dwie najstarsze jednostki: USS Jackson (LCS 6) i USS Montgomery (LCS 8), mające za sobą odpowiednio dziewięć i osiem lat służby.