Dyrektor Organizacji Jednoczącej Współpracy w Dziedzinie Uzbrojenia (OCCAR) Arturo Alfonso-Meiriño i dyrektor zarządzający Artec GmbH podpisali kontrakt na modernizację 236 transporterów opancerzonych Boxer do standardu A2. W uroczystym sygnowaniu umowy, które odbyło się w Bonn, wzięli udział przedstawiciele Federalnego Urzędu Wyposażenia, Sprzętu Informatycznego i Materiałów Bundeswehry (BAAINBw) oraz spółek: Artec, Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall MAN Military Vehicles. Kontrakt poprzedziło zielone światło dla tej operacji od komisji budżetowej Bundestagu. Nie podano szacowanej kwoty modernizacji.

W nowej wersji zamontowano instalację przeciwpożarową i system obserwacyjny kierowcy, czyli kamerę zamontowaną na zewnątrz w celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej. Ponadto Boxer w standardzie A2 jest dopancerzony i dysponuje systemem łączności satelitarnej oraz zwiększoną ochroną balistyczną. Na wyposażeniu znajduje się także system, który ma zakłócać fale radiowe odpowiadające za inicjację odpalenia improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), i wyrzutnia grantów dymnych kalibru 76 milimetrów.

Prace modernizacyjne zakończą się w roku 2023. Podstawowymi korzyściami mają być zwiększona przeżywalność transporterów opancerzonych i zdolność do szybkiego poruszania się po drogach publicznych bez pomocy dowódcy pojazdu.

Do tej pory większość Boxerów dostarczanych niemieckim wojskom lądowym od 2009 roku (zamówiono 272 sztuki), a właściwie wszystkie Boxery dostarczone do czerwca 2015 roku, to pojazdy w konfiguracji A1. Pierwsza transza zmodernizowanych Boxerów trafiła do Bundeswehry w 18 czerwca 2015 roku. Opierają się one na unowocześnieniach płynących z doświadczeń niemieckiej obecności w Afganistanie. W grudniu tego samego roku podpisano umowę na zakup kolejnych 131 Boxerów w standardzie A2. Wartość tego kontraktu określono na 476 milionów euro, zaś dostawy mają zakończyć się w roku 2020.

Boxery służą także w wojskach lądowych Holandii. Zostały wybrane przez Litwę (otrzymają wieże Samson Mk II) i Rumunię, zaś potencjalnym użytkownikiem może zostać Australia.

Zobacz też: Wielka Brytania zainteresowana Boxerami

(armyrecognition.com, janes.com)

Bundeswehr, Creative Commons Attribution 2.0 Generic