19 grudnia węgierski resort obrony podpisał kontrakt z niemiecką spółką Krauss-Maffei Wegmann (KMW) w sprawie zakupu czołgów podstawowych Leopard 2 i armatohaubic samobieżnych kalibru 155 milimetrów Panzerhaubitze 2000.

Zgodnie z ujawnionymi przez KMW szczegółami umowa zostanie zrealizowana dwuetapowo. W pierwszej kolejności Niemcy wypożyczą w ramach leasingu dwanaście czołgów podstawowych Leopard 2A4 pochodzących z rezerw magazynowych. Te maszyny będą przeznaczone do szkolenia załóg przyszłych węgierskich czołgów.

Znacznie ciekawsza ma być jednak druga faza. Otóż według informacji producenta zostanie wznowiona produkcja czołgów Leopard 2. Można w tym momencie spekulować, czy czterdzieści cztery nowo wyprodukowane Leopardy dla Węgier będą pierwszymi od 1992 roku w całości wyprodukowanymi czołgami tego typu w Niemczech czy też KMW zastosuje podobny wybieg jak przy kontrakcie dla katarskich sił zbrojnych.

W tamtym przypadku ze względu na utratę zdolności produkcyjnych nowych Leopardów przez niemiecki przemysł zbrojeniowy KMW uratowało kontrakt dzięki współpracy z greckimi zakładami ELVO w Salonikach. Zakłady te były odpowiedzialne za wykonanie korpusów kadłubów i wież katarskich czołgów oraz wykorzystanie nadwyżki części zamiennych przy produkcji Leopardów 2A7+. Pikanterii sprawie dodaje to, że jak na razie nie podano terminu realizacji kontraktu.

Ponadto mimo oznaczenia, które pojawiło się przy kontrakcie dla Węgier (właśnie „Leopard 2A7+”), można jedynie spekulować, jaką docelową konfigurację będą miały czołgi dla węgierskich sił zbrojnych. Jeśli wziąć pod uwagę to, że KMW razem z Rheinmetallem realizuje obecnie modernizację niemieckich Leopardów 2 do standardu A7V (V od Verbessert), nie można wykluczyć, że teoretyczne „Leopardy 2A7HU” będą mieć podzespoły wykorzystane w niemieckich Leopardach 2A7V (na przykład najnowszy wariant pancerza zasadniczego noszący nazwę „pakietu E”).

Wspomniane pięćdziesiąt sześć czołgów Leopard 2 zostanie w ramach kontraktu uzupełnione też o sześć wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 i dwadzieścia cztery armatohaubice samobieżne PzH 2000. Jest to z kolei zła informacja dla Huty Stalowa Wola i Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która od ponad roku negocjowała sprzedaż armatohaubic samobieżnych Krab dla węgierskich wojsk lądowych.

Wartość całego kontraktu będzie wynosić około 160 miliardów forintów (około 2,1 miliarda złotych)

Zobacz też: Węgry zamówiły szesnaście Caracali

(hungarytoday.hu)

Billyhill, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported