W ubiegłym tygodniu w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy zakończył się formalny proces odbioru kolejnej partii czołgów Leopard 2PL. Trafią one do Wesołej – na wyposażenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej imienia Tadeusza Kościuszki. Tym samym w bieżącym roku proces odbioru przeszło jedenaście wozów, kolejne zaś czekają na zakończenie procedur. Procesu odbioru czołgów Leopard w standardzie 2PL rozpoczęto w maju, gdy przekazano pierwsze dwie sztuki. Przez dwa ostatnie tygodnie poprzedzające przekazanie czołgów odbywały się ich testy i dopełnianie szeregu formalności.

– Konsorcjum intensywnie pracuje nad kolejnymi partiami Leopardów, a jeżeli uda nam się szybko zamknąć prowadzone obecnie rozmowy, będziemy mogli dostarczyć w bieżącym roku kolejne siedem z partii pojazdów modernizowanych siłami krajowego przemysłu – powiedziała Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes zarządu Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy. – Równocześnie pracujemy wspólnie z naszym partnerem zagranicznym nad sześcioma maszynami, tak żeby i egzemplarze zmodernizowane w Niemczech mogły trafić jak najszybciej do Sił Zbrojnych RP.

Unowocześnienie ma na celu poprawę właściwości bojowych Leopardów 2A4, między innymi w zakresie siły ognia, ochrony balistycznej i świadomości sytuacyjnej, a także komfortu pracy załogi. Modernizacja do standardu 2PL polega między innymi na wymianie hydraulicznych systemów stabilizacji armaty i napędu wieży na elektryczne, ulepszenie armaty gładkolufowej Rh-120 L44 i jej przystosowanie do nowych rodzajów amunicji. Leoparda 2PL wyposażono w instalację systemów optoelektronicznych, w tym kamerę termowizyjną trzeciej generacji KLW-1 Asteria w przyrządach obserwacyjno-celowniczych dowódcy i działonowego. Na wieży czołgu zainstalowano dodatkowe moduły opancerzenia, a wewnątrz – nowe systemy przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe.

Podstawę modernizacji stanowi umowa z grudnia 2015 roku, zawarta między Inspektoratem Uzbrojenia a PGZ. Wstępnie zakładano unowocześnienie 128 czołgów, zaś w 2018 roku umowę aneksowano i zdecydowano o modernizacji kolejnych czternastu. Prace wykonywane w gliwickich zakładach obejmują też wykonanie przeglądów F6 i przywrócenie sprawności technicznej. Wraz z czołgami zmodernizowana będzie baza szkoleniowa, w tym symulatory i trenażery.

W prace nad programem zaangażowane jest konsorcjum PGZ–Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy. Uczestniczą w nim również inne polskie przedsiębiorstwa: warszawskie PCO, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM i spółka Rosomak z Siemianowic. Partnerem zagranicznym jest niemiecki Rheinmetall Landsysteme GmbH. Zmodernizowanego Leoparda 2PL pokazano podczas MSPO 2019.

Zobacz też: Zezłomowano 483 czołgi Leopard 1A2

(informacja prasowa)

PGZ