W Bendigo w południowo-wschodniej części Australii rozpocznie się produkcja dwunastu pojazdów Bushmaster zamówionych przez ministerstwo obrony Holandii. Pojazdy będą produkowane w zakładach Thales Australia i będą stanowić uzupełnienie dla osiemdziesięciu sześciu Bushmasterów zamówionych wcześniej przez holenderski rząd w latach 2006–2009. Nowe pojazdy zostaną dostarczone do połowy 2016 roku.

Chris Jenkins z Thales Australia powiedział: – Bushmaster dowiódł swojej wartości podczas operacji Sił Zbrojnych Holandii w Afganistanie, będąc kluczowym elementem wyposażenia ich Lekkiej Brygady. Kolejne zamówienie świadczy o nieustającym zaufaniu do pojazdów Bushmaster i ich zdolności do ochrony żołnierza na polu walki. Pojazdy Bushmaster wykazały wielokrotnie swoją odporność, chroniąc załogę przed minami oraz improwizowanymi ładunkami wybuchowymi.

Wersja do transportu żołnierzy zostanie wyposażona w dodatkowy pancerz kompozytowy, zdalnie sterowany moduł uzbrojenia i wiodący na rynku system komunikacji SOTAS, wyprodukowany przez firmę Thales. Kontrakt, którego wartość pozostaje utajniona, jest kolejnym z serii zamówień na pojazdy Bushmaster. W przeciągu ostatnich osiemnastu miesięcy, transportery Bushmaster zakupiły Japonia oraz Jamajka. Zrealizowano również wiele kontraktów na systemy komunikacji SOTAS. Na marginesie warto wspomnieć, że w ramach programu pozyskania Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych dla Sił Zbrojnych RP Thales Polska we współpracy z Thales Australia oferuje lekki pojazd opancerzony nowej generacji – Hawkei.

(Informacja prasowa Thalesa, fot. Ministerie van Defensie, via Wikimedia Commons)