Rzecznik prasowy rosyjskiego ministerstwa obrony powiedział, że grupa kanadyjskich inspektorów rozpocznie niedługo loty nad terytorium Rosji w ramach realizacji postanowień Traktatu o Otwartych Przestworzach (Open Skies Treaty).

Loty odbywać się będą po trasach uzgodnionych wcześniej ze stroną rosyjską, a przedstawiciele gospodarzy będą na pokładzie samolotu nadzorowali zgodność zbieranych przez Kanadyjczyków danych rozpoznawczych z ustaleniami traktatu. Wykorzystywany do lotów rozpoznawczych C-130 Herkules został wcześniej zaaprobowany i certyfikowany przez międzynarodowych – w tym rosyjskich – ekspertów.

Powstały z inicjatywy prezydenta Georga Busha seniora i podpisany w 1992 roku Traktat o Otwartych Przestworzach jest częścią międzynarodowego systemu bezpieczeństwa i kontroli zbrojeń. Głównym elementem porozumienia jest zwiększenie poprzez obserwację z powietrza otwartości i przejrzystości działań wojskowych podejmowanych przez państwa-strony. Roczne plany określają ilość lotów obserwacyjnych, które każde z nich ma prawo wykonać nad terytorium innych państw lub obowiązek przyjąć nad własnym terytorium. Porozumienie ułatwia nadzór nad przestrzeganiem postanowień już istniejących i przyszłych porozumień rozbrojeniowych.

(RIA Novosti, msz.gov.pl)