Indyjskie wojska lądowe wyraziły zainteresowanie pozyskaniem systemu obrony aktywnej dla pojazdów pancernych. Armia nie kryje, że chętnie przyjęłaby system powstały w kraju.

Projekt będzie koordynowany przez Wydział Badań i Rozwoju Wozów Bojowych (CVRDE), która rozesłała zapytanie ofertowe do potencjalnych dostawców. Swoje zainteresowanie i gotowość współpracy zgłosiła już indyjska Organizacja Badań i Rozwoju Obronności (DRDO). Wymagania stawiane przez armię są następujące: zdolność do wykrywania pocisków poruszających się z prędkością od 70 do 240 metrów na sekundę oraz ich zwalczanie na dystansie pomiędzy 150 a 50 metrami. Namierzony cel powinien zostać zniszczony w odległości minimum 50 metrów od pojazdu.

Niezależnie od wyniku, zwycięzca konkursu będzie musiał współpracować z DRDO i zgodzić się na produkcję systemu w Indiach. Sama agencja jest zainteresowana podjęciem współpracy z zagranicznymi partnerami i już teraz mówi się, że finalna walka może rozegrać się pomiędzy produktem firmowanym przez DRDO, a izraelskim Trophy.

(armyrecognition.com, na zdjęciu: Merkawa IV z systemem Trophy, fot. NatanFlayer, via Wikimedia Commons, na licencji  Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)

NatanFlayer, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic