Rosja wypożyczy Indiom jeden ze swoich uderzeniowych okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym na okres 10 lat. Należący do typu Szczuka-B (ozn. NATO: Akula) okręt rozpocznie służbę pod indyjską banderą przed końcem września.

Wypożyczoną jednostką będzie K-152 Nerpa, a jej indyjska nazwa to INS Chakra. Obecnie na jej pokładzie pod okiem rosyjskich instruktorów szkoli się indyjska załoga, a od terminu opanowania przez nią kierowania okrętem uzależniony jest termin przekazania jednostki. Ćwiczenia obejmują również wykorzystanie pocisków manewrujących.

Kontrakt na wypożyczenie K-152 podpisano już w 2004 roku i pierwotnie planowano, że okręt zostanie przekazany Indiom już w 2008 roku, ale wtedy podczas testów doszło do awarii systemu przeciwpożarowego i 20 marynarzy zginęło od zatrucia się toksycznymi gazami. Okręt przeszedł remont i jest gotowy do wejścia do służby.

Według nieoficjalnych informacji kontrakt wart jest około 900 milionów dolarów, przy czym część tej kwoty poszła na dokończenie budowy tego okrętu, z czym Rosjanie mieli duże problemy.

(RIA Novosti)