Portal Defense News poinformował, że z liczba czołgów Leopard 2 w singapurskich wojskach lądowych może być większa, niż wcześniej zakładano. Wniosek taki ma płynąć z upublicznionych w ostatnim czasie dokumentów niemieckiego ministerstwa gospodarki i energii. Wynika z nich bowiem, że w 2016 roku Singapur otrzymał siedem czołgów tego typu, a rok później – jeszcze osiemnaście.

Oficjalne dane Singapuru mówiły do tej pory, że Niemcy sprzedali 156 Leopardów 2A4, które teraz przechodzą modernizację do wariantu 2A4SG. Pojazdy trafiły do azjatyckiego państwa na mocy kontraktu z 2006 roku. Okazuje się, że jest to jedynie początek nieścisłości.

Nie wiadomo obecnie, ile Leopardów 2 faktycznie znajduje się na stanie singapurskich wojsk lądowych. Z szacunkowych danych wynika, że jest ich ponad 170. Nie ma również rzetelnych informacji, czy sprzedane czołgi są nowymi maszynami czy też używanymi i jedynie odrestaurowanymi. Jeżeli jest to wersja 2A4, w grę wchodzi ta druga możliwość. Szkopuł w tym, że nie znamy również wersji czołgu. Niewiadomych jest więcej, gdyż nie jest pewne, czy dostarczony sprzęt to całe zmówienie, czy też jego cześć.

Z danych Rejestru Uzbrojenia Konwencjonalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że w latach 2007–2012 Singapur otrzymał 161 czołgów Leopard 2A4. Według odbiorcy w tym okresie odebrano 156 pojazdów. Ciekawostką jest, że w 2006 roku przyznawano się do nabycia jedynie 99 wozów, z których 66 przeznaczono do remontu generalnego, zaś 33 – jako źródło części zapasowych.

Niemieckie ministerstwo obrony w dość oszczędnych słowach skomentowało te doniesienia. Według urzędników od czasu zawarcia umowy w 2006 roku Singapur nie pozyskał innych wersji Leopardów 2. Tym samym nie odniesiono się do dostaw czołgów w latach 2016–2017. Komentarza odmówiła również służba prasowa koncernu Krauss-Maffei Wegmann.

Singapurskie wojska lądowe mają jeden batalion pancerny. Duża część pojazdów znajduje się w ośrodkach szkoleniowych w kraju i w Niemczech. Pozostałe stanowią wyposażenie oddziałów rezerwowych i źródło części zamiennych.

Zobacz też: Kompania niemieckich Leopardów 2 otrzyma Trophy

(defensenews.com)

ministerstwo obrony Singapuru