Przedsiębiorstwo China North Industries Corporation (Norinco) podczas międzynarodowego salonu przemysłu obronnego w Abu Zabi zaprezentowało koncept ciężkiego bojowego wozu piechoty, który powstał na bazie eksportowego czołgu podstawowego VT-4. Informacje przekazane na jego temat są obecnie bardzo skromne.

Model pojazdu o trakcji gąsienicowej na stoisku Norinco pokazano z charakterystycznym cyfrowym kamuflażem używanym do oznaczania pojazdów eksportowych. Silnik przeniesiono z tyłu na przód kadłuba, pozostawiając miejsce dla żołnierzy desantu. W wozie istnieje możliwość montażu dodatkowego pancerza, przede wszystkim w formie kostek pancerza reaktywnego, zależnie od potrzeb przyszłych użytkowników. Zwraca się jednak uwagę, że wieża wozu pozostaje niemal bez opancerzenia.

Uzbrojenie nowego wozu nie jest rewolucyjne i stanowi je dobrze znana wieża z niskociśnieniową armatą kalibru 100 milimetrów sprzężoną z działkiem kalibru 30 milimetrów. Tym rodzajem uzbrojenia dysponują załogi bojowych wozów piechoty ZBD-04A, a jeszcze lepiej znane jest z pojazdów BMP-3.

Pojazd prawdopodobnie będzie rozwijany, jeśli znajdzie się zagraniczny klient, choć obecnie brak jest dostępnych informacji na temat choćby śladowego zainteresowania potencjalnego nabywcy. Nie jest to jednak pierwsza próba opracowania ciężkiego bojowego wozu piechoty. W 2017 roku Norinco zaprezentowało pojazd VN-17, pierwszy w Chinach ciężki bojowy wóz piechoty na bazie podwozia czołgu VT-5.

Zobacz też: Tajlandia kupi kolejne transportery VN-1

(janes.com)

Kekoku, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International