W Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej chińskie siły zbrojne po raz pierwszy testowały na poligonie czołg lekki VT-5. Możliwości czołgu, w tym strzelanie ostrą amunicją, zaprezentowano przed gronem attaché wojskowych z różnych państw. Podczas ćwiczeń poligonowych chiński koncern NORINCO pokazał możliwości pierwszego chińskiego systemu obrony aktywnej GL5. Zaproszeni goście mogli również zobaczyć czołg podstawowy VT-4 (na zdjęciu tytułowym) i niszczyciel czołgów ST-1.

Czołg VT-5 to prawdopodobnie eksportowa wersja czołgu podstawowego ZTQ-99. Pojazd po raz pierwszy zaprezentowanopodczas salonu lotniczego w Zhuhai w listopadzie 2016 roku. Masa bojowa czołgu waha się w przedziale od 33 do 36 ton. Długość VT-5 to 9,2 metra, szerokość 3,3 metra, wysokość (bez modułu uzbrojenia) to 2,5 metra.

Załoga składa się z trzech żołnierzy. Czołg napędzany jest silnikiem diesla 8W150 o mocy 1000 koni mechanicznych, który pozwala na rozpędzenie pojazdu do 70 kilometrów na godzinę na drogach utwardzonych oraz poruszanie się w terenie z prędkością do 35–40 kilometrów na godzinę. Na jednym baku paliwa zdolny jest przejechać 450 kilometrów.

Uzbrojony został w gwintowaną armatę kalibru 105 milimetrów, o zasięgu do trzech tysięcy metrów. Dodatkowe uzbrojenie to zdalnie sterowany moduł z ciężkim karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra.

Czołg zdolny jest do pokonywaniu przeszkód terenowych o wysokości 0,85 metra i kącie nachylenia 60 stopni oraz rowów o szerokości do 1,1 metra. Załoga może prowadzić działania w trudnych warunkach terenowych, zwłaszcza wysokogórskich, takich jak Wyżyna Tybetańska. Czołg lekki VT-5 będzie realizował misje rozpoznania i wspierał piechotę w natarciu na linie przeciwnika. Wyposażony jest ponadto w system ochrony przed skażeniami promieniotwórczymi, chemicznymi i biologicznymi, klimatyzację, cyfrowy system kierowania ogniem, dalmierz laserowy, nawigację satelitarną i inercyjną.

Zobacz też: Modernizacja czołgów typu 96A dzięki biathlonowi czołgowemu

(chinadaily.com.cn, defenseworld.net, ecns.cn)

Saipan 11, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International