W bazie lotniczej Al-Amir Sultan w centralnej części Arabii Saudyjskiej przebywa obecnie kontyngent z 77. Eskadry Myśliwskiej „Gamblers” z Shaw Air Force Base w Karolinie Południowej. USAF nie podaje niestety konkretnych informacji na temat zadań, które „Hazardziści” będą wykonywali na Półwyspie Arabskim. Ogranicza się jedynie do stwierdzenia, że kontyngent będzie wspierał działania 378. Skrzydła Ekspedycyjnego, czyli doraźnej jednostki utworzonej w bazie Al-Amir Sultan w grudniu ubiegłego roku, aby zawiadywać stacjonującymi tam amerykańskimi kontyngentami lotniczymi.

Fighting Falcony z 20. Skrzydła z Shaw przyleciały do Arabii Saudyjskiej 10 października. Nocą z 10 na 11 października przybyła lwia część kontyngentu – personel obsługujący samoloty. USAF skorzystał w tej kwestii z usług linii czarterowej Omni Air International, która w tym roku podpisała z Departamentem Obrony kontrakt o wartości blisko 78 milionów dolarów na usługi międzynarodowego transportu lotniczego.

Członkowie amerykańskiego personelu naziemnego wysiadający z Boeinga 777 linii Omni Air.
(US Air Force / Tech. Sgt. Wes Wright)

– Nasi lotnicy z Team Shaw udają się w strefę działań bojowych, aby realizować misję o znaczeniu narodowym, regionalnym i globalnym – powiedział pułkownik Lawrence Sullivan, dowódca 20. Skrzydła. Nie ujawniono niestety, ile samolotów trafiło do Arabii Saudyjskiej (wiadomo, że jest ich „kilka”, a ze zdjęć wynika, że najbardziej prawdopodobna liczba to cztery) ani jak długo tam zostaną.

Baza Al-Amir Sultan – zwana też z angielska Prince Sultan – była na szeroką skalę wykorzystywana przez amerykańskie siły powietrzne do 2003 roku, kiedy ciężar działań zaczęto przenosić do katarskiej Al-Adid. W ubiegłym roku Al-Amir Sultan zaczęła jednak odzyskiwać wcześniejsze znaczenie w związku z rosnącym napięciem na linii Waszyngton–Teheran. W październiku ubiegłego roku pierwszą wizytę w Arabii Saudyjskiej złożyły bombowce B-1B Lancer.

w tym kontekście może dziwić, że chociaż Amerykanie regularnie odwiedzali bazę Al-Amir Sultan, Fighting Falcony pojawiły się w niej po raz pierwszy dopiero teraz.

Zobacz też: USA: Psy wojskowe mają nowe ochronniki słuchu

(af.mil)

US Air Force / Tech. Sgt. Wes Wright