Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych sfinansowały badania i rozwój nowych nakryć głowy CAPS (na zdjęciu poniżej), które mają zapobiegać krótkotrwałej utracie słuchu u psów wojskowych. Prace odbywały się we współpracy z przedsiębiorstwem Zeteo Tech, zaś jako konsultant uczestniczył w nich Peter M. „Skip” Scheifele, emerytowany komandor podporucznik marynarki wojennej, profesor na Uniwersytecie w Cincinnati i ekspert do spraw audiologii zwierząt.

System ochrony słuchu psów (Canine Auditory Protection System, CAPS) opracowano w celu zapobieżenia utracie słuchu spowodowanej hałasem podczas szkolenia, transportu (na przykład śmigłowcem) i działań bojowych.

– Nawet krótki lot śmigłowcem może mieć wpływ na słuch psa, powodując jego pogorszenie i niemożność usłyszenia poleceń przewodnika, co może skomplikować misję – powiedział doktor Stephen Lee z Biura Badań US Army. – To nowe rozwiązanie techniczne chroni psa podczas misji i może przedłużyć jego aktywność zawodową.

CAPS wykorzystuje lekkie, wysokiej jakości materiały pochłaniające dźwięk. W przeciwieństwie do konwencjonalnych ochronników słuchu u psów rozwiązanie to bazuje na elastycznych materiałach, które mają dopasować się do indywidualnego kształtu głowy każdego psa. Elastyczność zapewnia właściwe uszczelnienie wokół ucha i maksymalną redukcję dźwięku.

Nakrycie głowy, przypominające kaptur, ściśle przylega do głowy, równomiernie rozkładając nacisk. Nie wymaga stosowania pasków mocujących. CAPS to ma grubość nieco ponad 2,5 centymetra i niski profil. Według producenta nie będzie przeszkodą dla czworonogów przemieszczających się w ciasnych przestrzeniach. Jest również kompatybilny z innymi urządzeniami, takimi jak gogle, w które również są wyposażone psy wojskowe.

Zespół badawczy przetestował nakrycie głowy u psów wojskowych i wykorzystywanych przez organy ścigania. Zbadano przede wszystkim możliwość zamocowania, użyteczność i wygodę noszenia. Zmierzono również skuteczność ochrony słuchu podczas transportu czworonogów śmigłowcem. Wyniki prób wykazały znaczne zmniejszenie krótkotrwałej utraty słuchu.

– [CAPS] zwiększy zakres potencjalnych zastosowań psów w pracy w różnych środowiskach, a w połączeniu z żołnierzem i autonomicznymi systemami da jeszcze lepsze efekty – dodał Lee.

Psy pracujące w wojsku wykorzystywane są do różnych zadań, między innymi patrolowania i specjalistycznych poszukiwań, w tym ludzi lub substancji odurzających, ale także do bezpośredniej walki z uzbrojonym nieprzyjacielem. Dobrym przykładem jest październikowa akcja amerykańskich specjalsów na kryjówkę Abu Bakra al-Bagdadiego, przywódcy Da’isz. Warto dodać, że do tej pory dostępne systemy ochrony słuchu były sztywne, nieporęczne i trudne do założenia na głowę psa.

Zobacz też: Poligonowy debiut SI już w przyszłym roku

(army.mil, defenseworld.net)

Ardian Nrecaj, domena publiczna