Lockheed Martin zrealizuje zamówienie na trzy dodatkowe HC-130J dla Lotnictwa Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wart dwieście osiemnaście milionów dolarów kontrakt zostanie sfinalizowany do końca 2014 roku. Tym samym posiadana przez amerykańską Straż Przybrzeżną flota HC-130J zwiększy się z sześciu do dziewięciu maszyn. Kontrakt zakłada również sfinansowanie dwóch pakietów nieodzownych do prowadzenia misji poszukiwawczych i ratowniczych.

Obecna flota HC-130J stacjonuje w bazie lotniczej w Elizabeth City w stanie Północna Karolina. Zdaniem przedstawicieli amerykańskiego przedsiębiorstwa nie ma drugiej takiej maszyny, która charakteryzowałaby się tak wysoką elastycznością i wielozadaniowością jak C-130J. Jej przydatność wynika z możliwości prowadzenia misji patrolowych dalekiego zasięgu, którym nie podołają inne jednostki oraz kutry patrolowe. Nieoceniona jest również zdolność do wykonywania zadań transportu lotniczego na obszarach morskich.

Wariant patrolowo-ratowniczy tej maszyny otrzymał pakiet, w skład którego wchodzą radar poszukiwawczy dalekiego zasięgu oraz elektrooptyczne głowice obserwacyjne. HC-130J wyposażony został również w dwa stanowiska dla operatorów i obserwatorów. W kabinie ładunkowej można też umieścić i zrzucać zasobniki ratunkowe. Opcjonalnie pod skrzydłami można zamontować zasobniki z przewodami do tankowania w powietrzu śmigłowców ratowniczych.

(defencetalk.com)