Moskiewski sąd skazał czeczeńskie rodzeństwo za werbunek i przygotowywanie przyszłych zamachowców – samobójców, którzy mieli dokonać zamachów terrorystycznych w rosyjskiej stolicy.

Adwokat skazanych Musa Chadisow oświadczył, że jego klienci usłyszeli wyrok za zamkniętymi drzwiami. Szczegóły śledztwa nie zostały upublicznione. Apti Magomiedow otrzymał wyrok 6 lat pozbawienia wolności, a jego siostra Aiszat skazana została na 2 lata. Oboje odbędą swoje wyroki w kolonii karnej.

Według obrońcy, nie przedstawiono wystarczających dowodów winy, a sam proces był pokazowy.

Dziennik „Kommiersant” podał natomiast informację, jakoby Magomiedow miał zaangażować się w werbowanie przyszłych zamachowców po tym jak wstąpił w 2009 roku w szeregi dowodzonego przez Doku Umarowa Emiratu Kaukaskiego.

Sprawa został otwarta po zeznaniach Litwinki Egle Kusaite, która przeszła na islam i miała zgodzić się za namową rodzeństwa Magomiedowów na dokonanie samobójczego zamachu.

Kusaite została jednak zwolniona po odwołaniu zeznań, oświadczając że została do nich zmuszona.

Według Chadisowa, nie przedstawiono żadnych dowodów na kontakty Kusaite ze skazanym rodzeństwem, jak choćby SMS-y, czy korespondencja mailowa.

(rferl.org)