Czeskie media poinformowały, że tamtejsze ministerstwo obrony zdecydowało się na modernizację trzydziestu trzech czołgów podstawowych T-72M4CZ. Ponadto Armáda České republiky pozyska czterdzieści nowych wozów pancernych, które sukcesywnie zastępować będą T-72, gdy te zbliżą się do końca resursu. Ich wycofywanie planuje się na rok 2025, zaś powierzchowna modernizacja ma zakończyć się w 2023 roku.

Modernizacja ta prawdopodobnie będzie mieć niewiele wspólnego z planami z ubiegłego roku, a jeszcze mniej z pakietem modernizacyjnym o nazwie Scarab, zaprezentowanym podczas targów IDET 2017 przez przedsiębiorstwo Excalibur Army. Początkowo poprawie ulec miały mobilność, ochrona przed pociskami i siła ognia. W szczególności planowano unowocześnienie systemu kierowania ogniem TURMS-T, w tym wymianę przestarzałej kamery termowizyjnej Attila.

Obecnie okazuje się, że Praga może ograniczyć się do wymiany przestarzałych radiostacji, co będzie mieć raczej marginalne znaczenie. Poprawa łączności ma wpłynąć na zwiększenie kompatybilności z wozami bojowymi innych państw NATO i z pewnością jest grą na czas w oczekiwaniu na nowe maszyny. Łącznie za unowocześnienie czołgów Czesi zapłacą 1,5 miliarda koron.

Nie ulega wątpliwości, że zakup nowszych maszyn przez Pragę będzie miał charakter pilnej potrzeby operacyjnej. Czeski Wojskowy Instytut Techniczny jest już w trakcie analizy rynku zmierzającej do wyboru najlepszej opcji. Szacuje się, że Czesi zapłacą za nowe wozy pancerne 15 miliardów koron czeskich.

– Analiza powinna dać jasną odpowiedź na pytanie, jakie będzie zarówno przyszłe środowisko operacyjne, jak i nowo zakupiony czołg – wyjaśnił generał Ivo Střecha, dyrektor działu rozwoju sił zbrojnych w ministerstwie obrony.

Obecnie nie ma konkretów w sprawie potencjalnych następców T-72M4CZ. Jednym z potencjalnych kandydatów są używane czołgi podstawowe Leopard 2, które mogłyby być pozyskanie z puli dostępnej na rynku: nadwyżek w państwach członkowskich NATO lub zapasów producenta.

Na stanie czeskich wojsk lądowych znajdują się trzydzieści trzy T-72M4CZ, w które wyposażony jest 73. batalion czołgów z koszarami w Přáslavicach z 7. Brygady Zmechanizowanej z Hranic.

Zobacz też: Czechy rozpoczynają przetarg na bojowe wozy piechoty

(armyrecognition.com, ct24.ceskatelevize.cz)

Maulincio, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International