W sobotę 9 lipca chińskie media podały do wiadomości publicznej, informację o rozpoczęciu ćwiczeń wojskowych Chin na spornym obszarze wód Morza Południowochińskiego. Jak podaje PLA Daily, ćwiczenia bojowe rozpoczęły się w piątek między Wyspami Paracelskimi a południową częścią wyspy Hainan. Państwowa telewizja CCTV transmitowała obraz manewrów chińskich myśliwców, okrętów rakietowych, helikopterów i okrętów podwodnych.

Informacja o ćwiczeniach pojawiła się na stronie Ministerstwa Obrony i wyjaśnia, że koncentrują się one na kontroli powietrznej, bitwach morskich i zwalczaniu okrętów podwodnych. PLA Daily dodaje również, że są to rutynowe ćwiczenia, niezwiązane z decyzją trybunału w sprawie rozwiązania sporu terytorialnego z Filipinami.

W piątek 8 lipca Filipiny ogłosiły gotowość do podziału eksploatacji zasobów naturalnych w spornym obszarze, nawet jeśli trybunał orzeknie na ich korzyść. Natomiast administracja prezydenta Rodrigo Duterte jest gotowa podjąć negocjacje dotyczące wspólnej eksploatacji złóż gazu ziemnego i łowisk w obrębie wyłącznej strefy ekonomicznej Filipin.

(channelnewsasia.com; fot. kees torn, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)

kees torn, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic