Z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 odwołane zostały odbywające się w Berlinie tragi lotnicze ILA. Pierwotnie targi miały się odbyć w dniach 13–17 maja. Zwykle targi ILA są organizowane co dwa lata, ale nie wiadomo jeszcze, czy tegoroczna edycja zostanie przesunięta na 2021 rok czy następna edycja odbędzie się dopiero w 2022 roku.

Z powodu rozprzestrzeniającego się wirusa władze regionu Dahme-Spreewald ogłosiły ogólny zakaz organizowania przedsięwzięć gromadzących tysiąc lub więcej osób. Zakaz będzie obowiązywał aż do odwołania. Nie wyznaczono sztywnej daty ani nie ma żadnych prognoz. W poprzedniej edycji targów uczestniczyło około 180 tysięcy odwiedzających z ponad czterdziestu państw.

– Z ciężkim sercem ogłaszamy odwołanie targów ILA 2020 – powiedział dyrektor wykonawczy Messe Berlin Christian Göke. – Od kilku tygodni zapowiadaliśmy, że decyzja o wstrzymaniu lub odwołaniu dużych zgromadzeń będzie zależała wyłącznie od właściwych władz. Tylko one posiadają odpowiednie informacje i wiedzę specjalistyczną, aby podjąć odpowiednie decyzje. Traktujemy zdrowie i bezpieczeństwo naszych gości i pracowników bardzo poważnie – zakończył Göke.

NATO Tiger Meet w lipcu

Ćwiczenia lotnicze NATO Tiger Meet miały się odbyć w dniach 10–22 maja. Gospodarzem najbliższej edycji jest Portugalia, a dokładnie 301. Eskadra stacjonująca w bazie Beja na południu kraju. W związku z wirusem ćwiczenia przesunięto na 5 lipca. Potrwają dwanaście dni.

W czasie najbliższej edycji odbędą się dwa dni dla spotterów – 9 i 15 lipca. Akredytacje przyznane spotterom zachowują ważność. Rezerwacje z 14 maja zostają przesunięte na 9 lipca, a te z 20 maja – na 15 lipca. W przypadku chęci odwołania rezerwacji należy się kontaktować z organizatorami.

Zobacz też: Rekordowe strzelanie japońskiej artylerii

(ntm2020.pt, ila-berlin.de)

Maciej Hypś, Konflikty.pl