Bułgarski minister obrony Krasimir Karakaczanow podpisał 12 listopada z niemiecką grupą Lürssen kontrakt na dostawę dwóch patrolowców. Jak wynika z komunikatu resortu, zamówione okręty, określone jako wielozadaniowe modułowe jednostki patrolowe (MMPV), będą wariantem typu OPV 90.

Wartość kontraktu wynosi 984 miliony lewów (2,25 miliarda złotych). Cena obejmuje także szkolenia stoczniowców i przyszłych załóg. Oba patrolowce powstaną w stoczni MTG Delfin w Warnie i zostaną przekazane bułgarskiej marynarce wojennej w latach 2025–2026.

Bułgaria od 2017 roku poszukiwała nowoczesnych okrętów, pozwalających na zwiększenie potencjału marynarki wojennej. Cały czas była mowa o dwóch okrętach, chociaż początkowo wskazywano na zainteresowanie korwetami. Intensywne zabiegi na tym polu prowadziła Francja, oferująca jednostki typu Gowind.

Ostatecznie jednak Sofia zdecydowała się na tańszą opcję i wybrała zdobywające coraz większa popularność, nie tylko wśród mniej zamożnych państw, pełnomorskie patrolowce. Modułowa konstrukcja pozwala w razie konieczności wzmocnić potencjał bojowy takich jednostek, zmieniając je w korwety lub, jak w przypadku włoskich PPA, nawet w lekkie fregaty.

Sofia nie podała szczegółów co do danych technicznych i uzbrojenia patrolowców, jednak charakterystyki OPV 90 Lürssena mogą dać dobry obraz przyszłych możliwości. OPV jest największym z szeregu pełnomorskich patrolowców oferowanych przez niemiecką stocznię. Jednostki maja wyporność rzędu 2100 ton, długość 90 metrów, szerokość 14 metrów i zanurzenie 3,5 metra. Załoga liczy 86 osób.

Układ napędowy złożony z dwóch diesli o łącznej mocy 6300 kilowatów i dwóch pędników pozwala rozwijać prędkość do 25 węzłów. Zdecydowano się na bardzo interesujący układ konstrukcyjny ze stałym hangarem i lądowiskiem dla śmigłowca o masie do 11 ton, co jest rzadkie przy tak niedużych jednostkach. Pod pokładem lotniczym znajduje się pokład zadaniowy ze slipem i przestrzenią dla dwóch kontenerów z dodatkowym wyposażeniem. Slip przeznaczony jest dla czterech łodzi hybrydowych.

Uzbrojenie OPV 90 jest dostosowane do wymagań klienta. W jego skład wchodzi armata Leonardo 76/62 Compact kalibru 76 milimetrów lub Bofors 57 Mk3 kalibru 57 milimetrów. Uzbrojenie artyleryjskie uzupełniają dwa zdalnie sterowane stanowiska uzbrojenia z działkami kalibru 20 milimetrów i para karabinów maszynowych kalibru 12,7 milimetra.

Uzbrojenie przeciwokrętowe stanowią dwie podwójne wyrzutnie pocisków Exocet, RBS 15 Mk3 lub NSM. Obronę przeciwlotniczą ma zapewnić blok pionowych wyrzutni Mk 56 lub pojedyncza wyrzutnia RIM-116 RAM. System samoobrony okrętu uzupełniany jest przez dwie wyrzutnie wabików, podobnie jak całe wyposażenie elektroniczne wybieranych przez klienta.

Zdaniem Lürssena OPV 90 można przygotować do całego szeregu zadań: od standardowych, takich jak dozór i ochrona wód terytorialnych kraju, przez zwalczania okrętów nawodnych po wsparcie operacji specjalnych i walkę radioelektroniczną.

Zobacz też: Dodatkowe F-16 dla Bułgarii i Rumunii

(esut.de, luerssen-defence.com)

Lürssen