Dwa kolejne wielozadaniowe samoloty bojowe F-16A MLU Fighting Falcon są gotowe do przekazania rumuńskim siłom powietrznym. Jest to druga partia myśliwców zamówionych na początku 2020 roku. W ramach programu „Peace Carpathian II” Rumunia pozyska od Portugalii pięć F-16A.

Dwa pierwsze myśliwce zostały przekazane odbiorcy w sierpniu. Teraz dwa kolejne egzemplarze przeszły modernizację w zakładach OGMA w Portugalii, zostały pomalowane w kamuflaż stosowany w lotnictwie rumuńskim i po zakończeniu prac 8 i 19 października przeleciały do bazy portugalskich sił powietrznych w Monte Real. W związku z tym należy się spodziewać ich rychłego przekazania odbiorcy. Są to samoloty o numerach 1613 (portugalski 15122) i 1617 (portugalski 15141).

Ostatni z pięciu zamówionych myśliwców ma być dostarczony na początku 2021 roku. Wtedy Rumunia będzie dysponowała łącznie siedemnastoma F-16 – czternastoma jednomiejscowymi i trzema szkolno-bojowymi. Wszystkie należą do 53. Eskadry.

Darmowe F-16 dla Bułgarii

W czasie wizyty w Bułgarii asystenta sekretarza stanu do spraw politycznych i wojskowych Renégo Clarke’a Coopera ogłoszono, że Stany Zjednoczone przekażą Bułgarii ze swoich zasobów dwa wycofane myśliwce F-16. Decyzja musi zostać jeszcze zaakceptowana przez Kongres, ale to powinna być formalność.

Nie wiadomo czy będą to F-16A czy C, ale nie będzie to miało większego znaczenia, ponieważ te samoloty i tak nie będą latały, ale posłużą jako naziemna pomoc szkoleniowa. Samoloty zostaną przekazane w ramach programu Excess Defense Articles, umożliwiającego sprzedaż lub przekazywanie wycofanego uzbrojenia sojusznikom Stanów Zjednoczonych. Na tej samej zasadzie dwa F-16A kilka lat temu otrzymała również Polska.

Przekazanie dwóch F-16 do celów szkoleniowych jest wynikiem zamówienia przez Bułgarię ośmiu fabrycznie nowych F-16 Block 70. Ponadto na mocy podpisanego na początku października dziesięcioletniego porozumienia o współpracy wojskowej Bułgaria zgodziła się udostępnić kilka swoich baz do stacjonowania wojsk amerykańskich i zgodziła się na intensyfikację amerykańskich ćwiczeń na jej terytorium.

Zobacz też: Mongolia otrzymała pojazdy pancerne od Rosji

(scramble.nl)

VictorCozmei, CC BY-SA 4.0