W przyszłym roku Algieria planuje uruchomić licencyjny montaż transporterów opancerzonych Boxer. Jeśli plany zostaną zrealizowane, będzie to już drugi, obok Fuchsa 2, niemiecki pojazd opancerzony montowany w tym państwie.

Algieria chciałaby uruchomić montaż transporterów w 2020 roku. Stal pancerna oraz wiele innych komponentów byłoby importowanych i składanych w całość na miejscu. Montaż odbywałby się w tych samych zakładach, które od 2014 montują Fuchsy 2. Pięć lat temu Algieria podpisała umowę na montaż i dostawę 980 tych pojazdów, a spekuluje się, że ich liczba mogła zostać dodatkowo zwiększona.

Boxer był widziany w Algierii już w styczniu 2018 roku, gdy brał udział w defiladzie w bazie logistycznej Blida. Dodatkowo na początku maja Boxer uczestniczył w manewrach odbywających się na wschodzie kraju. Jeśli umowa dojdzie do skutku niemieckie transportery zastąpią w algierskim arsenale radzieckie transportery BTR-60 i BTR-80.

Boxer jest budowany przez Rheinmetalla w układzie 8 × 8 i ma konstrukcję modułową umożliwiającą wykonywanie wielu różnych zadań. Na jego podwoziu zostały opracowane: transporter piechoty, ambulans, wóz zabezpieczenia technicznego, wóz transportowy czy bojowy wóz piechoty. W zależności od konfiguracji pojazd może ważyć od 24 do 38 ton.

Algieria od dawna importuje sprzęt wojskowy z Niemiec. W 2012 roku zamówiła dwie fregaty typu Meko A200 oraz samochody osobowe, furgonetki i ciężarowe od Mercedesa. Wiele z tych pojazdów również zostało zbudowanych lokalnie w Algierskich Zakładach Produkcji Pojazdów SPA SAFAV-Tiaret. Produkcja obejmuje takie modele jak Klasa G, Sprinter, Zetros, Actros, Unimog, Ategor i Axor.

Zobacz też: Australia zamówiła 211 Boxerów

(defenceweb.co.za)

Rheinmetall