Australijski rząd uzgodnił wcielenie w życie zakrojonego na dużą skalę programu modernizacji i dofinansowania sił specjalnych. Zaplanowany na dwadzieścia lat projekt pod kryptonimem „Greyfin” ma mieć łączną wartość 3 miliardów dolarów australijskich.

– Dbamy o to, aby mężczyźni i kobiety służący w naszych siłach specjalnych mieli do dyspozycji wyposażenie i szkolenie niezbędne, aby z powodzeniem realizować swoje operacje – przekonuje premier Scott Morrison.

„Greyfin” jest jednym z elementów zwiększania wydatków Canberry na obronę do 2% PKB. Służba prasowa australijskiego rządu prezentuje obszerną listę dziedzin, w których tamtejsi komandosi mogą liczyć na dofinansowanie. Figurują na niej nie tylko broń i wyposażenie ochronne, ale także sprzęt łącznościowy, spadochroniarski, nurkowy i alpinistyczny oraz oczywiście szkolenie.

W pierwszej fazie „Greyfin” będzie kosztować 500 milionów dolarów. Skupi się ona na współpracy z organizacjami specjalizującymi się w sprawach wywiadu i naukowo-technicznych, tak aby stworzyć solidny fundament dla dalszych inwestycji.

Zobacz też: Australia rozpoczyna wybór następcy Tigera

(pm.gov.au)

CPL Kyle Genner / Commonwealth of Australia, Department of Defence