Nihil novi sub sole – Rosjanie ugrzęźli, a ukraińskie siły zbrojne próbują (ze zmiennym szczęściem) wypychać ich z powrotem do granicy, a cywile w oblężonych i okupowanych miastach jak cierpieli, tak cierpią nadal. Kijów, Charków, Sumy czy Czernihów są regularnie ostrzeliwane. Mariupol wciąż się broni, a ukraińskie władze gorączkowo usiłują ewakuować jak najwięcej cywilów.

Kontrofensywa na północny zachód od Kijowa zakończyła się ograniczonym sukcesem. Sytuacja oddziałów oblegających stolicę od tamtej strony stała się dużo trudniejsza, ale wbrew początkowym doniesieniom nie doszło do pełnego i szczelnego okrążenia. Wydaje się, że Ukraińcy nie mają możliwości, aby zebrać siły, które wystarczyłyby do zorganizowania kontrofensywy na dużą skalę.
02.40: W nowojorskim parku Bowling Green, najstarszym parku w mieście, wciągnięto dziś na maszt flagę Ukrainy. Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams zapowiedział, że flaga pozostanie na miejscu aż do chwili, w której Ukraina odniesie zwycięstwo w wojnie.

Dobranoc.

01.48: Czy nam to czegoś nie przypomina? Według magazynu Rolling Stone ukraiński biznesmen Pawło Fuks, blisko związany z Rosją i tam robiący większość interesów, najął ludzi do malowania swastyk na ścianach w Charkowie i okolicach. Za wykonanie zlecenia płacił równowartość od 500 do 1500 dolarów. Możliwe, że właśnie to „przedsięwzięcie” odpowiada za pojawienie się swastyk na kijowskiej synagodze w listopadzie ubiegłego roku. Co istotne, Fuks jest z pochodzenia Żydem i zasiada(ł?) w radzie nadzorczej pomnika pamięci Holokaustu w Babim Jarze.

01.31: Washington Post informuje, że według rzecznika Pentagonu Johna Kirby’ego amerykański sekretarz Lloyd Austin i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley próbowali umówić się na rozmowy telefoniczne ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami – Siergiejem Szojgu i Walerijem Gierasimowem. Ci jednak wciąż odmawiają kontaktu. Z kolei sekretarz stanu Antony Blinken odd rozpoczęcia wojny w ogóle nie próbował nawiązywać kontaktu z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem.

Milley i Gierasimow w 2019 roku.
(US Army / Sgt. 1st Class Chuck Burden)

00.46: Jeszcze trochę zniszczonego i zdobycznego sprzętu rosyjskiego. Widać między innymi wieloprowadnicową wyrzutnię pocisków rakietowych BM-21 Grad, transporter opancerzony BTR-82A i trochę wyposażenia indywidualnego.00.05: Policjantom w Jekaterynburgu polecono od 1 kwietnia nie jeździć samochodami służbowymi „pochodzenia importowego (Volkswagen, Renault, Škoda itd.)”, ponieważ ze względu na sankcje dalsza obsługa techniczna tych pojazdów będzie niemożliwa.

23.49: Czernihów dziś wieczorem.

23.32: Według niepotwierdzonych jeszcze informacji Siergiej Sitolenko, teść Igora Girkina „Striełkowa”, został zabity przez ukraińskiego snajpera. Girkin to rosyjski zbrodniarz, który w pewnym okresie wojny w Donbasie stał na czele wszystkich sił tak zwanych separatystów. To on jest uznawany za głównego winnego zestrzelenia Boeinga 777 linii Malaysia Airlines w lipcu 2014 roku, w związku z czym jest poszukiwany także przez holenderski wymiar sprawiedliwości. Sam Sitolenko również walczył w Donbasie od 2014 roku.

23.20: Niewybuchy amunicji kasetowej zaczynają zbierać tragiczne żniwo wśród ukraińskich dzieci. Burmistrz Melitopola Iwan Fedorow pisze, że trzech nastolatków znalazło amunicję we wsi Obilne. Niestety nastąpiła detonacja. Dzieci przewieziono do szpitala w Melitopolu. Lekarze musieli amputować rękę jednego chłopca. Kolejny chłopiec i dziewczynka również wymagali zabiegów chirurgicznych.

23.04: Kolejny BMP-3 w rękach ukraińskich żołnierzy.22.45: Amerykanie zauważają również, że Rosja zaczyna się skupiać na walkach o Donbas, co może oznaczać, iż zaktualizowane plany wojenne zakładają wykrojenie z terytorium ukraińskiego „tylko” jego wschodniego kawałka.

22.20: Jeszcze w temacie strat strony rosyjskiej – według szacunków NATO zginąć miało 7–15 tysięcy żołnierzy, co pokrywa się z danymi ukraińskimi (również 15 tysięcy), ale w amerykańskim Departamencie Obrony szacunki nie sięgają aż tak wysoko, a same liczby traktowane są z niskim stopniem pewności.

21.40: Ukraiński minister polityki rolnej i żywnościowej Roman Łeszczenko podał się do dymisji.

21.14: W związku z rosyjską agresją NATO rozważa przedłużenie kadencji sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga. Sprawa będzie omawiana na jutrzejszym szczycie sojuszu.21.08: New York Times poinformował, że w ostatnich latach Izrael odrzucił prośby rządów Ukrainy i Estonii w sprawie zakupu dobrze znanego z naszej sceny politycznej narzędzia szpiegującego Pegasus, którym Ukraińcy chcieli hakować rosyjskie telefony komórkowe. Jerozolima obawiała się, że zaszkodzi to stosunkom międzypaństwowym z Rosją. Ministerstwo obrony Izraela odmówiło udzielenia licencji NSO Group, co ostatecznie zamknęło temat dystrybucji do tych dwóch krajów.

19.33: Rosyjski wóz zabezpieczenia technicznego IMR-2 zdobyty przez Ukraińców.

18.58: Władze ukraińskie sięgnęły po najcięższe działa dyplomatyczne w naciskach na Węgry, które coraz bardziej konsekwentnie opowiadają się po stronie Putina przeciwko Ukrainie i NATO.

– Wszystko to jest niemiłą niespodzianką, zwłaszcza dla ukraińskich Węgrów, których wielu znam osobiście – oświadczyła Iryna Wereszczuk, minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy. – Sankcje nie są wprowadzane. Broń nie tylko nie jest dostarczana, ale także broń z innych krajów nie może przechodzić przez [węgierskie] terytorium. Faktycznie na wszystko mówią „nie”. Jeszcze trochę, a retoryka Budapesztu będzie otwarcie prorosyjska. Co to jest? Chcecie taniego rosyjskiego gazu? A może chcecie naszego Zakarpacia?

2 listopada 1938 roku Węgry – pod patronatem Trzeciej Rzeszy i faszystowskich Włoch – zajęły należącą dotąd do Czechosłowacji południową część Zakarpacia z Użhorodem i Mukaczewem na podstawie ustaleń pierwszego arbitrażu wiedeńskiego. Trudno sobie wyobrazić dosadniejszy argument ze strony Ukraińców; to tak, jakby polska minister pytała Niemców, czy chcą nam odebrać Dolny Śląsk.18.41: Dostawy zwiększa również Szwecja. Sztokholm zapowiedział, że Ukraina otrzyma drugą transzę granatników przeciwpancernych AT-4, liczącą 5 tysięcy sztuk. Łącznie do Ukrainy wysłano lub zapowiedziano wysłanie 16 tysięcy granatników tego typu. Dostawy pochodzą z USA i Szwecji, gdzie AT-4 nosi oznaczenie Pansarskott m/86.

18.38: Naciski mediów i sojuszników na rząd Niemiec przynoszą efekty. Według agencji prasowej DPA minister obrony Christine Lambrecht zapowiedziała wysłanie Ukrainie 2 tysięcy granatników przeciwpancernych Panzerfaust 3. Co dalej ze Striełami z poeenerdowskich zapasów – nie wiadomo.

17.58: Głowa miasta Kijowa Witalij Kłyczko informuje, że wskutek ostrzału rejonu podilśkiego w centrum miasta zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

17.44: Rosyjskie FSB aresztowało w Melitopolu ojca dziennikarki Switłany Zalizećkiej. Okupanci chcą, aby sama dziennikarka oddała się w ich ręce w zamian za uwolnienie ojca.

17.28: Korespondent NBC Richard Engel pokazał mapę okolic Kijowa ujawnioną mediom przez ukraińskie władze wojskowe. Mapa pokazuje postępy kontrofensywy trwającej na północny zachód od stolicy w ciągu minionych czterdziestu ośmiu godzin. Jeżeli jest dokładna i aktualna (a przecież nie musi być), przeczy doniesieniom o zamknięciu czy nawet częściowym zamknięciu kotła wokół Hostomla i Buczy.17.10: Rosyjskie ministerstwo obrony pochwaliło się użyciem systemu obrony wybrzeża K-300P Bastion-P z pociskami P-800 Oniks do ataku na cele w Ukrainie. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, iż podobnie jak użycie Kinżała był to atak na zasadzie: „Ej, patrzcie, co mamy! Fajne, nie?”. Pociski odpalono z Półwyspu Tarchankutśkiego w zachodniej części Krymu. H.I. Sutton sugeruje tutaj, że celem mogły być obiekty wojskowe na północ od Odessy, gdzie dziś rano dostrzeżono pożar.

16.48: Kadyrowcy w Mariupolu.

16.04: Tak prezentują się ukraińskie dane odnośnie do strat strony rosyjskiej. Informacje, które pojawiły się w ostatnich dniach, pozwalają sądzić, że liczba 15 tysięcy ludzi wcale nie jest przesadzona, jeśli liczymy razem zabitych, rannych i jeńców. Największe zastanowienie musi budzić 101 rzekomo zestrzelonych samolotów i 124 śmigłowce. Nawet jeżeli ma to obejmować maszyny zestrzelone i uszkodzone, nic nie wskazuje, aby rzeczywiste straty rosyjskie w powietrzu osiągnęły choćby połowę tej liczby.

W kwestii czołgów Oryx potwierdza na podstawie materiałów wizualnych 275 egzemplarzy wobec 517 zgłoszonych przez Ukraińców. Z drugiej strony nie należy jednak przesadzać w drugą stronę i uznawać, że Rosjanie stracili tylko 275 czołgów.

15.42: W charakterze przerywnika zachęcamy do lektury artykułu z wydawanego przez US Naval Institute miesięcznika „Proceedings”: Co powiedziałby Clausewitz o wojnie Putina w Ukrainie.

15.31: Generał brygady Piotr Pytel, były szef SKW, zwraca uwagę, że jeśli Rosja zdecyduje się na użycie broni chemicznej (co, jak już wiemy, uczyni w taki sposób, aby zrzucić winę na Ukraińców), możliwe jest, że zdecyduje się na jednoczesne skażenie terytoriów państw NATO-wskich graniczących z Ukrainą. Według Pytla prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest niskie, ale nie zerowe.15.20: Putin zapowiedział, że kraje nieprzyjazne wobec Rosji będą musiały kupować rosyjski gaz za ruble. Jest to oczywisty manewr ekonomiczny: Moskwa stawia na to, że kraje chcące pozyskać gaz z Rosji będą musiały kupić ruble za euro lub dolary i tym samym podeprzeć kurs rosyjskiej waluty.

15.12: Bloomberg informuje, że Anatolij Czubajs, doradca Putina i jeden z architektów obecnego systemu oligarchicznego w Rosji, podobno ustąpił ze stanowiska i wyjechał z Rosji. Czubajs odegrał kluczową rolę najpierw w utwardzaniu władzy Jelcyna, następnie zaś we wspinaczce Putina na sam szczyt władzy. Nie byłoby przesadą nazwanie go najpotężniejszą ze wszystkich szarych eminencji Rosji poradzieckiej.

14.59: Tak wygląda zabezpieczanie lwowskich zabytków przez uderzeniami rosyjskich pocisków.

14.46: Według burmistrza Irpienia Ołeksandra Markuszyna Rosjanie użyli wczoraj w Irpieniu i Hostomlu amunicji zapalającej na bazie białego fosforu. Trzeba jednak podkreślić, że broń tego rodzaju sama w sobie nie jest zakazana prawem międzynarodowym. Inną sprawą natomiast jest – przeciwko jakim celom i w jaki sposób jej użyto.14.41: Skutki ataku na centrum handlowe Retroville w Kijowie. Jak zwróciło uwagę ukraińskie ministerstwo obrony, Leroy Merlin stał się pierwszą firmą w historii, która finansuje bombardowanie własnych sklepów.

Przypomnijmy jednak, co pisaliśmy o tym samym ataku dwa dni temu: Rosjanie pokazali nagranie dowodzące, że z placu przy centrum handlowym prowadziła ogień ukraińska artyleria rakietowa. Następnie wyrzutnie chowano w garażu na terenie centrum (które na czas wojny zamknięto). Ale zarazem Rosjanie pokazali przez całą wojnę tylko ten jeden dowód, iż zaatakowany przez nich cel cywilny był w istocie używany do celów wojskowych.

Skoro są w stanie zdobywać takie informacje i na ich podstawie dokonywać wyboru celów, można by sądzić, że ataki na rzekome cele wojskowe w Mariupolu czy Charkowie będą podparte analogicznymi dowodami. W praktyce ujawnienie dowodu w tej sytuacji, obciąża poprzez logiczną implikację rosyjskie siły zbrojne we wszystkich innych uderzeniach na cele cywilne.

14.23: Według Bloomberga Unia Europejska uzgodniła z Ukrainą udostępnianie władzom w Kijowie informacji niejawnych, w tym zdjęć satelitarnych.

14.10: Według dowództwa lotniczego „Wschód” obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dwa rosyjskie statki powietrzne w pobliżu Charkowa.

13.47: 90% Ukraińców uważa, że Rosja musi zapłacić za powojenną odbudowę kraju. Co piąta osoba dodaje, że państwa europejskie i organizacje międzynarodowe również muszą zapłacić za odbudowę ukraińskiej gospodarki.

13.29: Skutki walki o Rubiżne – jedno z miast, które Rosjanie muszą opanować, aby okrążyć Ukraińców w Donbasie. Wskutek ostrzału budynku mieszkalnego zginęła jedna osoba dorosła i dwoje dzieci.

13.12: Według południowego raportu sytuacyjnego ukraińskiego sztabu generalnego Łukaszenka wciąż utrzymuje duże siły przy granicy, ale część pododdziałów wróciła już do stałych miejsc stacjonowania. Na odcinku browarskim Rosjanie wciąż zaminowują infrastrukturę i obiekty cywilne. Na kierunku charkowsko-sumskim skupiają się na uzupełnianiu strat i zablokowaniu obu głównych miast. W walkach o Izium straty rosyjskie miały osiągnąć poziom 60% siły żywej i sprzętu. Próba okrążenia Czernihowa się nie powiodła. W Donbasie najeźdźcy starają się opanować główne miasta i ściągają posiłki, dzięki którym mają nadzieję zamknąć siły ukraińskie w okrążeniu.12.45: Tak wygląda sytuacja w szpitalach w pobliżu linii frontu. Dziewczynkę na zdjęciu ewakuowano z Mariupola, tu widzimy ją w szpitalu dziecięcym w Zaporożu. Placówka ta obecnie skupia się niemal wyłącznie na ratowaniu życia małych Ukraińców i Ukrainek z najciężej dotkniętej wojną południowej części kraju, w tym młodych mariupolczyków, którym udało się wydostać jednym z korytarzy humanitarnych poza pierścień rosyjskiego okrążenia.

12.27: Doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zwraca uwagę, że „od około dwóch tygodni dwóch kluczowych postaci w rosyjskim bloku władzy, ministra Szojgu i szefa sztabu Gierasimowa, nie widać w rosyjskich mediach federalnych i na wydarzeniach związanych z protokołem publicznym. Zniknęli. Nie ma też systematycznych i ważnych oświadczeń protokolarnych innych prominentów, w tym szefów służb specjalnych Patruszewa [sekretarz Rady Bezpieczeństwa], Bortnikowa [dyrektor FSB], Naryszkina [szef SWR]. Także zniknęli z obowiązkowych wystąpień protokolarnych. Głośniej niż zwykle milczą ekonomiści – premier Miszustin, prezes banku centralnego Nabiułlina, minister [rozwoju gospodarczego] Reszetnikow. Krótko mówiąc, wszyscy zniknęli, nawet z przestrzeni protokołu publicznego. Pozostaje tylko Ławrow, który na zagranicznych rynkach próbuje udowodnić, że jeśli Rosja nie będzie zabijać cywilów w Ukrainie, Europa może sobie źle o niej pomyśleć”.

12.19: Tymczasem nasze władze informują, że „Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazał do MSZ listę zidentyfikowanych 45 osób: oficerów rosyjskich służb specjalnych i ich współpracowników, którzy przebywając w Polsce korzystają ze statusu dyplomatycznego. Z uwagi na politykę Rosji wobec RP oraz jej sojuszników, a także biorąc pod uwagę agresję rosyjską przeciwko Ukrainie, szef ABW wnosi o wydalenie wskazanych osób z terytorium RP”. Ciekawe, czy ma to związek z nadchodzącą wizytą Joego Bidena.

12.15: Ten Su-25M1 zdołał z 299. Brygady Lotnictwa Taktycznego zdołał wylądować, mimo że został w połowie rozszarpany przez nieprzyjacielską obronę przeciwlotniczą. Miłośnicy A-10, którzy lubią przekonywać, że Frogfoot nijak się nie zbliża do poziomu wytrzymałości Warthoga, po tej wojnie będą chyba musieli w końcu zrewidować swój pogląd.

12.12: Na dobry początek dnia.

mil.ru