Dziś w nowozelandzkim szpitalu zmarł Squadron Leader (major) Les Munro, weteran drugiej wojny światowej, ostatni pozostały przy życiu pilot uczestniczący w słynnych nalotach na niemieckie zapory wodne (operacja „Chastise”). Munro pilotował jednego z Avro Lancasterów 617. Eskadry atakujących w drugiej fali, który jednak ze względu na uszkodzenie przez artylerię przeciwlotniczą zawrócił do Anglii jeszcze przed celem.

Kilka miesięcy temu media na całym świecie pisały o majorze Munro, który zdecydował się wystawić na aukcję swoje medale, w tym Distinguished Service Order i Distinguished Flying Cross. Dochód miał wesprzeć utrzymanie londyńskiego RAF Bomber Command Memorial, który upamiętnia poległych lotników z Dowództwa Lotnictwa Bombowego. Ostatecznie medale, dzięki interwencji Michaela Ashcrofta, trafiły do Muzeum Transportu i Techniki w Auckland (Medale Lesa Munro zostaną w Nowej Zelandii).

Obecnie żyje już tylko dwóch uczestników operacji „Chastise”: bombardier George Johnson z Wielkiej Brytanii i strzelec przedni Fred Sutherland z Kanady.

(telegraph.co.uk; na zdjęciu: Les Munro, na pierwszym planie po lewej, rozmawia z królem Jerzym VI, fot. Royal Air Force)