Amerykańskie siły powietrzne rozpoczęły proces wycofywania ze służby latających cystern KC‑10A Extender. Samoloty, które służą od około czterech dekad, ustępują miejsca nowym KC‑46A Pegasusom.

Ceremonia uroczystego wycofania pierwszego KC-10 odbyła się 13 lipca w bazie McGuire-Dix-Lakehurst w New Jersey. Samolot przejechał przez „bramę” utworzoną z wody z wozów strażackich, a następnie odleciał do bazy Davis-Monthan w Arizonie, gdzie zostanie zakonserwowany i spocznie na słynnym składowisku samolotów należącym do 309. Lotniczej Grupy Utrzymania i Regeneracji.

Wycofany egzemplarz o numerze 86-0036 wszedł do służby w 1986 roku. W czasie ponad trzydziestu lat służby wziął udział między innymi w operacjach „Pustynna Tarcza” i „Pustynna Burza”. Na początku służby stacjonował w bazie Seymour Johnson, następnie został przeniesiony do bazy Travis, aż wreszcie w 1997 roku trafił do McGuire-Dix-Lakehurst. Maszyna wylatała ponad 33 tysiące godzin i zatankowała ponad 125 tysięcy samolotów z dwudziestu pięciu państw.

Na ten rok zaplanowano wycofanie łącznie trzech KC-10. Dwie maszyny o numerach 87-0120 i 83-0077 zostaną wycofane we wrześniu. Części z wycofanych Extenderów posłużą do utrzymania sprawności technicznej pozostałych maszyn tego typu. Ze względu na zaprzestanie produkcji DC-10 wiele lat temu, mimo wysiłków prowadzonych przez amerykańskie siły powietrzne, dostęp do części zamiennych do tych samolotów jest coraz trudniejszy.

Wycofanie wszystkich pięćdziesięciu dziewięciu KC-10 pozostających w służbie potrwa kilka lat i będzie zsynchronizowane z wprowadzaniem do służby kolejnych egzemplarzy KC-46. Do tego czasu samoloty nadal będą normalnie wypełniały dotychczasowe zadania. W ostatnim czasie latające cysterny KC-10 uczestniczyły w prowadzonych na Bliskim Wschodzie operacjach przeciwko islamistom.

Zobacz też: Japonia myśli o samolotach walki elektronicznej

(janes.com, airforcetimes.com)

US Air Force / Master Sgt. Andy Dunaway