Mimo pacyfistycznych zapisów w konstytucji Kraj Kwitnącej Wiśni coraz częściej dryfuje w stronę broni ofensywnych. Były już propozycje nabycia pocisków manewrujących i wyposażenia w nie japońskich F-15 oraz zamówienia F-35B i przeistoczenia niszczycieli śmigłowcowych typu Izumo w lotniskowce. Teraz przyszła kolej na pomysł zakupu wyspecjalizowanych samolotów walki radioelektronicznej.

Jak podaje strona Nikkei Asian Review, Japonia jest zainteresowana posiadaniem kilku samolotów walki elektronicznej, które z odległości setek kilometrów neutralizowałyby nieprzyjacielską obronę powietrzną i systemy dowodzenia. Mogłyby one zostać użyte na przykład do obezwładniania stacji radarowych i baz rakietowych Korei Północnej sponad wód międzynarodowych. Miałyby też ograniczyć ewentualne skłonności lotnictwa i marynarki wojennej Chin do zapędzania się w okolice Japonii.

Japoński resort obrony chce wpisać samolot zakłócania elektronicznego do programu rozwoju sił zbrojnych, którego zatwierdzenie nastąpi pod koniec roku. Wśród kandydatów do tej roli poważnie brany jest pod uwagę EA-18G, od kilku lat będący na wyposażeniu eskadr US Navy stacjonujących w Japonii. Dostawy nowych maszyn mogłyby zostać zrealizowane już w latach budżetowych 2019-2023.

Ewentualna decyzja Japończyków o zakupie Growlerów niosłaby za sobą ciekawe powiązania natury technicznej i strategicznej. Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony stałyby się trzecim, po US Navy i RAAF-ie, użytkownikiem EA-18G na Pacyfiku. Dałoby to trzem krajom duże możliwości w zakresie sojuszniczych ćwiczeń, partycypacji w rozwoju konstrukcji i tworzenia wspólnego zaplecza obsługowego.

Japończycy mieliby opcję, aby – idąc za przykładem Stanów Zjednoczonych i Australii – rozważyć użycie EA-18G jako maszyn do wsparcia działań myśliwców piątej generacji. Mogliby również próbować, w sposób analogiczny jak w amerykańskiej koncepcji NIFC-CA, połączyć F-35, EA-18G i E-2D oraz instalacje Aegis na pokładach okrętów i lądowe Aegis Ashore we wspólny system zarządzania walką.

Zobacz też: Kolejny rekordowy budżet obronny Japonii

(nikkei.com; na fot. EA-18G eskadry VAQ-135, stacjonującej w Japonii na przełomie 2016 i 2017 roku)

US Navy / VAQ-135