Rosyjskie i wietnamskie źródła w przemyśle obronnym obu państw twierdzą, że wietnamskie wojska lądowe rozpoczynają modernizację floty ciężkich pojazdów opancerzonych, w tym czołgów T-54/55. Razem z kupnem czołgów podstawowych T-90S/SK stanowi to część programu modernizacji wojsk pancernych w wietnamskich siłach zbrojnych.

Dostawy sześćdziesięciu czterech T-90S/SK do Wietnamu rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku. Kontrakt ma zostać wypełniony przed końcem 2019 roku. Po raz pierwszy rosyjskie przedsiębiorstwo Urałwagonzawod z Niżnego Tagiłu poinformowało o tym w lipcu 2017 roku. Zakup jest finansowany z kredytu udzielonego przez Rosję, zaś wartość umowy określana jest na 250 milionów dolarów.

W tym samym czasie Hanoi modernizuje czołgi T-54/55 do standardu T-54M3 (niektóre wietnamskie źródła podają, że modyfikowane są czołgi T-54B lub chińskie typu 59). Podjęto decyzję o unowocześnieniu kilkudziesięciu pojazdów, ale nie określono maksymalnej liczby. Prawdopodobnie prace będą wykonywane w miarę możliwości finansowych. Z kolei niemal pewne jest, że modernizacja całej floty T-54/55 jest wykluczona ze względu na ograniczenia finansowe i potrzeby operacyjne. W tym miejscu warto zauważyć, że wietnamskie siły zbrojne mają około 850 czołgów tego typu w różnym stanie technicznym. Nieznana jest również szacowana wartość projektu modernizacyjnego.

T-54M3 wyposażono w dodatkowe płyty pancerza stalowo-reaktywnego trzeciej generacji Super Blazer, który chroni przód i boki kadłuba. Czołg zachował armatę gwintowaną D-10T2S kalibru 100 milimetrów i przeciwlotniczy ciężki karabin maszynowy DSzKM kalibru 12,7 milimetra. Otrzymał nowy kompleks celowniczy z reflektorem podczerwieni i czujnikiem danych meteorologicznych.

Uzbrojenie czołgu wzmocniono dzięki instalacji moździerza kalibru 60 milimetrów w lewej części wieży. Wszystkie nowe elementy czołgu T-54M3 są dostarczane przez izraelskie przedsiębiorstwo Rafael.

Wietnam uruchomił kilka programów mających na celu modernizację systemów epoki zimnej wojny, w tym wieloprowadnicowych systemów rakietowych BM-21 Grad kalibru 122 milimetrów i radarów P-18. W 2015 roku Hanoi miało odnowić działa samobieżne ASU-85 i przekazać je 168. Brygadzie Artyleryjskiej. Do tej pory wietnamskie wojska pancerne były zaniedbywane. Obecnie tamtejszy rząd zamierza nadrobić stracony czas. Wietnam dysponuje czołgami T-54/55, T-62, typ 59, a nawet T-34-85 rozmieszczonymi na wyspach Spratly.

W ostatnich latach wietnamskie siły zbrojne modernizowały komponenty lotniczy i morski. Hanoi zainteresowane jest również nabyciem kilku baterii systemu przeciwlotniczego S-400 i myśliwców Su-35.

Zobacz też: Wietnam zainteresowany transporterami BPM-97

(janes.com)

Hoangprs5, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International