Wietnam i Rosja finalizują negocjacje w sprawie budowy kolejnej pary fregat projektu 11661E oraz czterech okrętów rakietowych projektu 12418. Te ostatnie zostałyby zbudowane na licencji w wietnamskich stoczniach.

Pierwsza para fregat projektu 11661E Giepard 3.9 podniosła wietnamską banderę już w roku 2011. Dwa lata później Hanoi zdecydowało się na skorzystanie z opcji na zamówienie drugiej pary. Oba okręty znajdują się już w budowie. Stały wzrost napięcia w stosunkach z Chinami na tle przynależności archipelagów na Morzu Południowochińskim skłonił wietnamskich decydentów do pozyskania kolejnych dwóch Giepardów.

Z tych samych przyczyn zdecydowano się na zwiększenie ilości okrętów rakietowych (korwet) projektu 12418 Mołnia. Umowa z roku 2003 obejmowała budowę dwóch okrętów w Rosji oraz licencyjną kolejnej dziesiątki w wietnamskich stoczniach. Obecnie w służbie znajduje się już sześć Mołni. Jeżeli zamówienie zostanie rozszerzone Ludowa Marynarka Wojenna Wietnamu będzie docelowo posiadać aż szesnaście okrętów projektu 12418.

(navyrecognition.com, fot. Sielas na licencji  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)