Skrzyżowanie zbiornikowca, kontenerowca i japońskiego lotniskowca z czasów drugiej wojny światowej. Tak mniej więcej wygląda okręt baza USS Lewis B. Puller (ESB-3), który 17 sierpnia w Bahrajnie przyjęty został do służby w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych.

Okręt zwodowano już w listopadzie 2014 roku i ochrzczono w lutym kolejnego roku. Jednak dotychczas nosił imię USNS Lewis B. Puller (T-ESB-3) i należał do cywilnego Military Sealift Command. Teraz, aby ułatwić wypełnianie przez Pullera zadań zlecanych przez dowództwo 5. Floty US Navy, przemianowano go na pełnoprawny okręt wojenny, podlegający prawnym zasadom prowadzenia działań zbrojnych.

USS Lewis B. Puller ma być bazą śmigłowców MH-53E do trałowania pól minowych i śmigłowców sił specjalnych od MH-6 po MH-47. Może bazować także drony MQ-8, niewielkie jednostki pływające i skromne siły desantowe. Jednocześnie będzie tańszy od niesławnych LCS-ów i zawsze pod ręką, zastępując przeznaczone do działań na pełną skalę śmigłowcowce i inne duże okręty desantowe.

Do głównych cech okrętu zaliczają się pokład lotniczy z czterema stanowiskami dla wiropłatów wielkości CH-53 lub MV-22B/CV-22B oraz duży hangar. Początkowo rozważano przyjmowanie na pokładzie także F-35B, lecz napotkane na śmigłowcowcach problemy z niszczeniem pokładu przez gorące gazy wylotowe myśliwca sprawiły, że pomysł ten odłożono na półkę.

Puller będzie teraz na stałe stacjonował w Bahrajnie i docelowo przejmie funkcje tymczasowo pełnione przez USS Ponce (AFSB(I)-15). Rotacyjnie wymienianą załogę okrętu stanowić ma pięciu oficerów i dziewięćdziesięciu sześciu marynarzy US Navy oraz czterdziestu czterech pracowników cywilnych. Do stoczni w Stanach Zjednoczonych zawijać ma raz na pięć lat, w celu dokonania przeglądów remontowych.

Przez najbliższe kilka miesięcy w Zatoce Perskiej będą działały obie jednostki. W 2018 roku wysłużony 47-letni USS Ponce, wraz z jego nowoczesną bronią laserową, zostanie wycofany ze służby. W budowie w stoczni General Dynamics NASSCO w San Diego są dwa bliźniacze okręty Pullera, USNS Hershel „Woody” Williams (T-ESB-4) oraz nienazwana jeszcze trzecia jednostka (T-ESB-5).

Zobacz też: Nowy okręt zaopatrzeniowy marynarki wojennej ChRL

(usni.org, foxtrotalpha.jalopnik.com)

US Navy / Bill Mesta