Amerykańska marynarka wojenna powołała grupę zadaniową, przeznaczoną do kierowania obroną przeciwrakietową w Europie. Jednostka będzie integrować okręty oraz instalacja lądowe.

Wydzielony ze składu 6 Floty zespół CTF-64 osiągnie gotowość bojową 1 października bieżącego roku. Głównym zadaniem grupy ma być zintegrowane kierowanie obroną powietrzną i przeciwrakietową w obszarze odpowiedzialności amerykańskiego dowództwa na Europę EUCOM, w tym planowanie oraz taktyczna i operacyjna kontrola podporządkowanych jednostek. Jednostka będzie miała także zapewnić wsparcie w planowaniu obrony przeciwrakietowej dowództwom morskim na Europę, Afrykę oraz macierzystej 6 Flocie.

W skład CTF-64 wejdą rozmieszczone w Rumunii, oraz od 2018 także w Polsce, elementy systemu Aegis Ashore oraz cztery niszczyciele typu Arleigh Burke przystosowane do zadań obrony przeciwrakietowej, bazujące w Rota w Hiszpanii. Z czterech okrętów trzy już znajdują się w Europie, są to: USS Donald Cook (DDG-75), USS Ross (DDG-71) i USS Porter (DDG-78). USS Carney (DDG-64) ma dołączyć do nich tej jesieni.

(news.usni.org, fot. U.S. Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Scott Pittman)