Agencja Obrony Rakietowej marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych 29 sierpnia przeprowadziła test pocisków przeciwrakietowych Standard Missile-6, będących elementami Aegis Balistic Missile Defense. W teście o kryptonimie Flight Test Standard Missile-27 Event 2 wykorzystano dwa pociski SM-6, które wystrzelono z niszczyciela USS John Paul Jones. Ich zadaniem było przechwycenie celu, który imitował pocisk balistyczny średniego zasięgu. Test zakończył się sukcesem (zobacz też: Tajwański Patriot zestrzelił innego interceptora).

Był to siedemnasty sprawdzian dla systemu Aegis, a zarazem trzeci dla wersji 5.0 systemu. W trakcie testu sprawdzono między innymi systemy telemetrii rakiet. Pocisk cel został wystrzelony z Kauai w archipelagu Hawajów i przechwycony nad Oceanem Spokojnym. W próbie brali także udział przedstawiciele koncernu Lockheed Martin, odpowiedzialnego za Aegis BMD.

Paul Klammer, przedstawiciel Lockheeda, w oświadczeniu po teście podkreślił, że udana próba jest dowodem na zdolność Aegis do realizowania misji przeciwko pociskom balistycznym średniego zasięgu. Test odbył się dzień po kolejnej udanej próbie pocisku balistycznego przeprowadzonej przez Koreę Północną. Podczas tej próby rakieta przeleciała nad Wyspami Japońskimi, a następnie wpadła do Oceanu Spokojnego.

Zobacz też: USA planują test przechwycenia pocisku balistycznego

(defenseworld.net)

US Navy / Photographer's Mate Airman Chris M. Valdez