Przedwczoraj rano oddział uzbrojonych separatystów opanował region Wolta we wschodniej Ghanie. Bojownicy zablokowali drogi dojazdowe i porty, a także opanowali budynki rządowe, biorąc jako zakładników trzech policjantów. Wcześniej grupa splądrowała magazyn z bronią. Dwanaście godzin przed atakiem grupa opublikowała zdjęcia z potajemnego szkolenia wojskowego mającego przygotować jej członków do przejęcia kontroli nad regionem.

Przywódca Frontu Odbudowy Togolandu Zachodniego, który przejął władzę w Wolcie, Togbe Yesu Kwabla Edudzi I, wezwał siły Ghany, aby opuściły Togoland Zachodni w ciągu dwudziestu czterech godzin. Separatyści domagają się również zwolnienia z więzień wszystkich swoich towarzyszy broni. Służby bezpieczeństwa Ghany wezwały obcokrajowców do zachowania ostrożności wobec planowanej operacji. Komunikat jasno sugeruje, że rząd planuje siłowe rozprawienie się z buntownikami.

Kilka tygodni wcześniej bojownicy przeprowadzili prowokację, wówczas uznaną za stosunkowo niegroźną. Przy drogach prowadzących do Wolty pojawiły się znaki witające podróżnych w Togolandzie Zachodnim. Separatyści od lat podejmują działania mające doprowadzić do secesji. W czerwcu 2020 roku osiemdziesiąt osób zostało aresztowanych podczas protestów mających na celu wymuszenie na władzach Ghany uznanie niepodległości regionu. Ostatecznie demonstrantom nie postawiono zarzutów i zostali zwolnieni.

Togbe Yesu oświadczył, że proces odzyskiwania suwerenności rozpoczęto 1 września. Front oczekuje, że władze w Akrze ostatecznie zgodzą się na negocjacje pod egidą ONZ, które w przyszłości doprowadzą do uznania niepodległości nowego kraju na arenie międzynarodowej. Togoland Zachodni jest obecnie członkiem Organizacji Narodów i Ludów Niereprezentowanych.

Na zielono dawny Togoland Brytyjski, na fioletowo – Togoland Francuski, czyli obecne Togo.
(Xfigpower, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0)

Dzieje regionu doskonale pokazują jak polityka imperiów kolonialnych na wiele pokoleń odcisnęła się na sytuacji na kontynencie. Togoland Zachodni został skolonizowany przez Niemców w 1884 roku, jednak po pierwszej wojnie światowej został podzielony między Wielką Brytanię i Francję. Brytyjska część, będąca fragmentem Złotego Wybrzeża, weszła w skład niepodległej Ghany w 1957 roku, a francuska uzyskała niepodległość w 1960 roku.

Obecnie w Togolandzie Zachodnim mieszka około 4 milionów ludzi. Pod względem kulturowym i etnicznym region ten ma znacznie silniejsze związki z Togo niż z pozostałą częścią Ghany.

Zobacz też: Pucz Kappa. Rewolucja, kontrrewolucja i pierwszy lot Hitlera

(dw.com)

US Army Africa