Stany Zjednoczone latem rozmieszczą kompleks przeciwrakietowy Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) w Rumunii. Poinformowało o tym Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (US European Command). THAAD ma wynagrodzić czasową nieobecność elementów systemu obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore, które będą przechodzić w tym czasie prace aktualizacyjne i konserwacyjne. Wniosek o czasowe uzupełnienie obrony powietrznej złożyła Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego.

Aby skutecznie wywiązywać się z zadań ochrony powietrznej, THAAD będzie zintegrowany z architekturą obrony przeciwrakietowej NATO i podporządkowany Dowództwu Powietrznemu NATO z kwaterą w Ramstein. W tym celu do bazy amerykańskiej marynarki wojennej w Deveselu – Naval Support Facility – przebazowane zostaną poszczególne komponenty i obsługa naziemną 69. Brygady Artylerii Przeciwlotniczej z Fort Hood w Teksasie.

THAAD ma zasięg operacyjny około 200 kilometrów. Jego zadaniem będzie ochrona amerykańskich żołnierzy w Europie i infrastruktury niektórych państw członkowskich NATO. Zapełni lukę w trakcie planowanych prac serwisowych rumuńskiego komponentu systemu Aegis Ashore. Remont ma się zakończyć jesienią i wówczas THAAD powróci do bazy macierzystej.

Do tymczasowej dyslokacji kompleksów tego typu doszło w marcu. Wówczas bateria THAAD-a i 200 amerykańskich żołnierzy wzięło udział w ćwiczeniach obrony przeciwrakietowej, zaś jednym z celów była prawdopodobnie ocena możliwości jego inkorporacji do systemu obrony powietrznej Cahalu.

Zobacz też: System HIMARS dla Rumunii

(stripes.com)

US Missile Defense Agency, domena publiczna