Luftwaffe wysłała do Jordanii samolot transportowy A400M skonfigurowany do pełnienia funkcji latającej cysterny. W ramach testów operacyjnych samolot z 62. Skrzydła Lotnictwa Transportowego będzie tankował niemieckie i sojusznicze samoloty bojowe realizujące zadania zwalczania islamistów w Syrii i Iraku.

Proces certyfikacji niemieckich A400M w roli latającej cysterny trwa od września 2018 roku. 62. Skrzydło jest jedyną niemiecką jednostką wyposażoną w te samoloty. W tej chwili Luftwaffe ma do dyspozycji trzydzieści A400M. Docelowo zastąpią one średnie samoloty transportowe C-160.

Niemcy są pierwszym użytkownikiem A400M wykorzystującym je w roli latających cystern. Do tej pory do pobierania paliwa z A400M zostały dopuszczone niemieckie Tornada i hiszpańskie Eurofightery. Wkrótce odpowiednie certyfikaty mają otrzymać myśliwce brytyjskie i włoskie. Samolot może przekazywać paliwo dwu samolotom jednocześnie, a w ciągu godzin można przetoczyć maksymalnie 40 ton paliwa do dziesięciu samolotów.

Do tej pory latająca cysterna A400M wykonała wiele lotów próbnych w Niemczech i zagranicą. Testy operacyjne na Bliskim Wschodzie potrwają kilka tygodni. A400M będzie realizował operacje wspólnie z drugą niemiecką latającą cysterną – A310. Dzięki temu załogi obu samolotów będą mogły na bieżąco wymieniać się doświadczeniami, a ponadto zapewni to lepszą dostępność latających cystern na obszarze prowadzonych operacji.

Zobacz też: J-MUSIC dla niemieckich A400M

(defense-aerospace.com, luftwaffe.de)

bundeswehr.de