Biuro prasowe przedsiębiorstwa ZAO Riemdiziel poinformowało agencję TASS, że opancerzony pojazd patrolowy dla wojsk powietrznodesantowych K-4386 Tajfun-WDW zostanie przyjęty do służby najwcześniej w 2020 roku. Producent pojazdu twierdzi, że konkretną datę rozpoczęcia dostaw znają urzędnicy rosyjskiego ministerstwa obrony.

Wcześniej przejdzie kolejny, specjalny, cykl testów na wojskowym poligonie doświadczalnym. Według przyjętego harmonogramu próby zakończą się do końca bieżącego roku. Obecnie ku zakończeniu zmierzają próby państwowe.

Producent zapewnia, że podczas testów fabrycznych i państwowych nie stwierdzono poważnych problemów z którymkolwiek z układów pojazdu, a wykryte pomniejsze usterki naprawiono. Próby odbywały się przy maksymalnym obciążeniu konstrukcji pojazdu. Miało to na celu wykrycie i usunięcie poważniejszych usterek.

Opancerzony pojazd patrolowy K-4386 Tajfun-WDW ma masę własną 11 ton i bojową 13,5 tony. Może pomieścić ośmiu żołnierzy, w tym kierowcę, dowódcę i działonowego. Napędzany jest silnikiem dieslowskim KAMAZ 610.10-350 o mocy 350 koni mechanicznych. Rozwija maksymalną prędkość 100 kilometrów na godzinę i na jednym baku paliwa przejedzie około 1200 kilometrów.

Do jego konstrukcji wykorzystano samonośne nadwozie i zawieszenie hydropneumatyczne. Zbudowany z materiałów kompozytowo-ceramicznych zapewniała ochronę balistyczną przed trafieniem pocisków przeciwpancernych kalibru 14,5 milimetra. Ponadto załoga będzie chroniona przed eksplozją ładunku zawierającego 8 kilogramów trotylu pod kołami lub podwoziem.

K-4386 Tajfun-WDW w wariancie opancerzonego pojazdu patrolowego uzbrojono w bezzałogowy system wieżowy BM-30-D z armatą automatyczną 2A42 kalibru 30 milimetrów i sprzężony czołgowy karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 milimetrów. W przypadku wersji specjalistycznych uzbrojenie będzie się różnić. Wóz przystosowano do transportu drogą powietrzną na pokładach samolotów transportowych i za pomocą platformy desantowej P-7.

Modułowa konstrukcja o otwartej architekturze pozwala na modyfikację podstawowej wersji i stworzenie pojazdów specjalistycznych. W 2020 roku rosyjskie wojska powietrznodesantowe mają odebrać dwie pierwsze wersje specjalistyczne: Tajfun-PWO – transporter do przewozu operatorów przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych bardzo krótkiego zasięgu (9K38 Igła lub 9K333 Wierba) oraz wóz rozpoznania i pomocy technicznej MTR-K. W przyszłości mają powstać wersje dowódcza i ewakuacji medycznej.

Zobacz też: Armija 2019: T-14 Armata nie otrzyma działa kalibru 152 mm

(tass.com)

Vitaly V. Kuzmin, CC BY 4.0