Japońskie Siły Samoobrony zamierzają wyposażyć morskie samoloty patrolowe Kawasaki P-1 w oprogramowanie wykorzystujące elementy sztucznej inteligencji. Ma ono usprawnić zbieranie i analizę informacji zbieranych podczas lotów rozpoznawczych.

Badania mają rozpocząć się w przyszłym roku i zostać ujęte w budżecie na rok podatkowy 2020, który w Japonii rozpoczyna się w kwietniu. Ministerstwo obrony planuje przeznaczyć na ten cel około 900 milionów jenów (8,25 miliona dolarów). W celu ograniczenia kosztów resort zamierza wykorzystać zmodyfikowane pod kątem zwiększonego cyberbezpieczeństwa rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji opracowane przez firmy komercyjne.

P-1 mają zacząć otrzymywać nowe oprogramowanie w roku podatkowym 2024. Wraz ze zdobywaniem doświadczeń operacyjnych rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję będą wdrażane na kolejnych typach sprzętu. Głównym zadaniem SI na pokładzie P-1 ma być identyfikacja wykrytych obiektów. Dzięki budowie odpowiednich baz danych i procesowi uczenia się program będzie w stanie zidentyfikować wrogie okręty na podstawie danych wizualnych trudnych do właściwej oceny przez człowieka.

Prace nad sztuczną inteligencją i systemami autonomicznymi są jednym z priorytetów japońskich średnioterminowych wytycznych polityki obronnej. Japończycy upatrują w tym szansy na utrzymanie przewagi technicznej nad potencjalnymi przeciwnikami, czyli Koreą Północną i przede wszystkim Chinami. Bojowe roboty i SI mają być także odpowiedzią na kurczące się zasoby ludzkie.

Zobacz też: SI ma przewidywać ruchy chińskiego i rosyjskiego lotnictwa

(asia.nikkei.com)

Japan Maritime Self-Defense Force