Rosja i Indie podpisały porozumienie o rozpoczęciu prac nad nowym wariantem Su-35, który ma uczynić z tej konstrukcji samolot piątej generacji. Rosyjskie zapowiedzi są szeroko dyskutowane i wyśmiewane w Chinach.

Nowy wariant bazujący na Su-35S ma być zdolny do rywalizacji z wszystkimi projektowanymi od podstaw myśliwcami piątej generacji i być porównywalny pod względem potencjału bojowego z F-35. Samolot miałby otrzymać nowoczesną awionikę i radar ze skanowaniem fazowym zakupione przez Indie oraz zaprojektowane pod kątem potrzeb indyjskiego lotnictwa łączem danym. Rosjanie zapowiadają również pewne zmiany w wyglądzie myśliwca, mające zapewnić lepsze cechy stealth. Poprawiony Su-35 jest oferowany Indiom jako następca MiG-ów-21 i -27, które mają zostać wycofane w ciągu najbliższej dekady.

Informacja o podpisaniu porozumienia została ogłoszona przez stronę rosyjską, jednak indyjski resort obrony w żaden sposób nie potwierdził tych rewelacji. Propozycja jest o tyle zastanawiająca, że oba państwa pracują już nad prawdziwym myśliwcem piątej generacji – PAK FA T-50. Możliwe więc, że Rosjanie chcą wykorzystać pat w indyjsko-francuskich negocjacjach w sprawie zakupu Rafale’i. Pozwoliłoby to przepędzić Francuzów z indyjskiego rynku i zemścić się za Mistrale. Inne rozważane warianty to poważne problemy i kolejne opóźnienia w pracach nad T-50, albo próba obejścia embarga nałożonego przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

Cała sprawa wywołała duże zainteresowanie w Chinach, którym Rosja od lat usiłuje sprzedać kolejne warianty Su-35. Chińscy eksperci generalnie kwestionują, a wręcz wyśmiewają możliwość modernizacji myśliwca do standardu piątej generacji. Chińczycy zauważają na przykład, że skuteczna powierzchnia odbicia radarowego F-22 wynosi zaledwie jeden metr kwadratowy, podczas gdy w wypadku Su-30 jest to aż dwadzieścia metrów. Na łamach tabloidu Global Times padło nawet stwierdzenie, iż rosyjskie rewelacje są oparte na propagandzie, a nie rzeczywistości. Wreszcie zdaniem Chińczyków ulepszony Su-35 wszedłby do służby w tym samym czasie co J-20.

(wantchinatimes.com, fot. Dmitriy Pichugin na licencji GNU Free Documentation License, via Wikimedia Commons)