Szwedzka grupa zbrojeniowa Saab poinformowała o podpisaniu kontraktu na modernizację dwóch korwet rakietowych typu Göteborg. Na mocy umowy z szwedzką agencją zamówień wojskowych FMV (Försvarets Materielverk) prace wykonywać będą zakłady spółki z Karlskrony i Järfälli przy udziale dwóch obszarów biznesowych Saaba (wydziałów operacyjnych): Surveillance i Nautics. Koszt modernizacji zaplanowanej na lata 2017–2020 wyniesie 1,249 miliarda koron szwedzkich.

Prace mają pozwolić na wydłużenie resursu dwóch okrętów – HMS Gävle i HMS Sundsvall (na zdjęciu) – które otrzymają ponadto nowy system zarządzania walką. Kontrakt zakłada także dokonanie generalnego przeglądu po siedemdziesięciu dwóch miesiącach od powrotu korwet do służby.

Szwedzka marynarka wojenna ma obecnie na stanie tylko dwie korwety rakietowe typu Göteborg: Gävle (K22) i Sundsvall (K24). Kalmar (K23) i Göteborg (K21) wycofano ze służby. Wszystkie okręty tego typu weszły do służby w latach 1990–1993. Z czasem Gävle i Sundsvall dodatkowo zmodernizowano i zaczęto klasyfikować jako osobny typ Gävle. W planach istniały jeszcze dwie korwety: Helsingborg i Härnösand. Z ich budowy Sztokholm się wycofał.

Korwety zaprojektowano początkowo w celu zwalczania radzieckich okrętów podwodnych na Bałtyku. Potem rozszerzono zakres zadań, włączając w to walkę z okrętami nawodnymi i zadania za zakresu obrony przeciwlotniczej. Zbudowano je, aby pełniły służbę na wodach oblewających Szwecję. W 2006 roku HMS Sundsvall uczestniczyła w misji ONZ u wybrzeży Libanu.

Korwety typu Göteborg zasilane są trzema silnikami wysokoprężnymi o łącznej mocy 8700 koni mechanicznych zasilającymi trzy pędniki strugowodne KaMeWa. Załogę tworzy dwudziestu trzech oficerów i osiemnastu marynarzy. Okręty uzbrojone są w cztery podwójne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych RBS15 Mk II, jedną armatę przeciwlotniczą Bofors kalibru 57 milimetrów, jedną armatę Bofors kalibru 40 milimetrów i cztery wyrzutnie torped typu 43/45 kalibru 400 milimetrów.

Zobacz też: Stocznia Nauta zbuduje szwedzki okręt wywiadowczy

(navyrecognition.com)

Mark Harkin, Creative Commons Attribution 2.0 Generic