Dziennik Izwiestija doniósł, że do 2021 roku sześć jednostek rosyjskiej marynarki wojennej trafi na złom. Będą to dwa ciężkie krążowniki projektu 1144 OrłanAdmirał Uszakow i Admirał Łazariew (na zdjęciu) – oraz cztery okręty podwodne: Daniił Moskowskij, Podolsk, Pietropawłowsk-Kamczatskij i Swiatoj Gieorgij Pobiedonosiec. Pierwszy z nich należy do projektu 671RTMK, zaś pozostałe – projektu 667BDR (typ Kalmar).

Utylizacja Podolska ma być najdroższa i pochłonąć 975 milionów rubli (58,5 miliona złotych). Złomowanie Daniiła Moskowskiego szacuje się na 250 milionów, Gieorgija Pobiedonosca na 400 milionów, zaś Pietropawłowska-Kamczackiego – na 300 milionów. Ministerstwo obrony zapłaci ponadto 350 milionów rubli za złomowanie Admirała Łazariewa i 400 milionów za Admirała Uszakowa.

Okręty podwodne systematycznie zastępowane będą przez Borieje i okręty projektu 885M (typ Jasień-M). W najbliższych latach do Floty Północnej i Floty Oceanu Spokojnego ma trafić pięć jednostek pierwszego typu i sześć drugiego.

W latach 1973 – 1996 powstały cztery krążowniki projektu 1144: Admirał Uszakow, Admirał Łazariew, Piotr Wielikij i Admirał Nachimow. Ostatni z nich już od dłuższego czasu jest remontowany, a na dwóch pierwszych postawiono krzyżyk. Zdolny do służby jest jedynie Piotr Wielkij, który ma przejść remont połączony z modernizacją po zakończeniu prac nad Admirałem Nachimowem.

Okręty projektu 667BDR przez długi czas stanowiły kręgosłup nuklearnej triady i były przystosowane do przenoszenia szesnastu pocisków balistycznych R-29R. Obecnie w służbie pozostają jedynie Riazań i Orienburg.

Zobacz też: Dwie Akuły otrzymają po 200 Kalibrów

(tass.com, navyrecognition.com)

US Navy / John Kristoffersen