Tygodnik Der Spiegel poinformował na swojej stronie internetowej, że Niemcy kupią w USA kilka dronów typu MQ-9 Reaper. Maszyny zasłynęły operacjami na pograniczu afgańsko-pakistańskim.

Gazeta powołuje się na źródło w niemieckim ministerstwie obrony. Waszyngton miałby na początku maja udzielić zgody na sprzedaż trzech MQ-9 i czterech stacji naziemnych. Kongres miał dać „zielone światło” już 10 kwietnia. Niemieckie ministerstwo obrony nie potwierdza ani nie dementuje tych doniesień. Pozyskanie dronów jest zapewne jednym z tematów trwającej właśnie wizyty niemieckiego ministra obrony Thomasa de Maizière w Stanach Zjednoczonych.

Niemcy złożyły oficjalne zapytanie o zgodę na zakup Reaperów na początku ubiegłego roku. W wypadku odmowy ze strony Amerykanów rozważaną alternatywą jest zakup izraelskich Heronów TP. Głównym problemem, przed jakim stoi Berlin, nie jest jednak możliwy brak zgody Waszyngtonu, ale opór parlamentarnej opozycji. Podnoszona jest także kwestia nieposiadania przez MQ-9 certyfikatów dopuszczających do użytkowania w europejskiej przestrzeni powietrznej.

(spiegel.de)

US Air Force / Staff Sgt. Brian Ferguson