Australijskie wojska lotnicze przyjęły do służby dwunasty samolot walki radioelektronicznej Boeing EA-18G Growler. Tym samym Amerykanie zakończyli realizację zamówienia złożonego w 2014 roku (zobacz też: Dobre wieści dla programu EA-18G w RAAF-ie i US Navy).

Ostatni Growler przyleciał do RAAF Amberley w Queensland 5 lipca. Tym samym rozpoczęto przygotowania do osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej, planowanej na 2022 rok.

Dostawy Growlerów do Australii rozpoczęły się cztery i pół miesiąca temu. Pierwszy egzemplarz zaprezentowano podczas Avalon Airshow 2017 pod koniec lutego. Decyzję o kupnie Growlerów podjęto już w maju roku 2013, kiedy rząd australijski zatwierdził 1,14 miliarda USD na ten cel. Niedługo potem australijscy lotnicy zaczęli szkolenie wespół z lotnikami US Navy w NAS Whidbey Island (od lipca 2015 roku już na EA-18G należących do RAAF-u).

Docelowo RAAF chce jeszcze zwiększyć swoje możliwości w zakresie walki radioelektronicznej dzięki wprowadzeniu do służby pięciu zmodyfikowanych Gulfstreamów G550.

Zobacz też: Compass Call blokuje łączność bojowników Da’isz

(janes.com)

SGT Mick Bott, Commonwealth of Australia, Department of Defence