Rosjanie przekazali marynarce wojennej Indii ostatnią z trzech zamówionych fregat rakietowych Talwar (Krivak III). Prawdopodobnie w najbliższej przyszłości dojdzie do zamówienia kolejnych trzech okrętów tego typu.

Uroczystość przekazania okrętu INS Trikand odbyła się wczoraj na terenie stoczni Jantar w Kaliningradzie. To już trzeci, a zarazem ostatni z bieżącej partii. Pierwsza fregata, INS Teg, dołączyła do indyjskiej marynarki wojennej 27 kwietnia 2012 roku, a druga, INS Tarkash, przybyła do portu w Bombaju 30 grudnia 2012 roku.

Okręty zakupiono w 2006 roku w ramach kontraktu o wartości 1,6 miliarda dolarów. Dołączyły do wcześniej wybudowanych INS Talwar, INS Trishul oraz INS Tabar. Obecnie trwają negocjacje, których przedmiotem jest zamówienie kolejnych trzech fregat typu Talwar. Wstępnie mówi się o wartości 3 miliardów dolarów. Tak wywindowana cena wiąże się ze zmianami wprowadzonymi w wyposażeniu podczas konstrukcji. W przypadku zamówienia nowe okręty będą mieć zmodyfikowane wyposażenie elektroniczne, w szczególności system kierowania ogniem.

Fregaty projektu 11356 (typ Talwar) są uzbrojone w armatę A-190, artyleryjsko-rakietowy system Kasztan i rakietowy kompleks przeciwlotniczy Sztil-1. Ponadto okręt będzie dysponował wyrzutniami VLS do odpalania pocisków manewrujących klasy woda-woda i woda-ziemia, wyrzutniami rakiet przeciwlotniczych Igła i wyrzutniami torped kalibru 533 milimetry. Wszystkie trzy fregaty będą uzbrojone w osiem naddźwiękowych samosterujących pocisków rakietowych Brahmos. Z pokładu fregaty mogą operować śmigłowce ZOP.

Okręt projektu 11356 jest fregatą zaprojektowaną do zwalczania jednostek nawodnych, okrętów podwodnych i celów powietrznych. Jednostki mają możliwość samodzielnej walki morskiej, prowadzenia misji na pełnym morzu, uczestniczenia w operacjach desantowych i eskortowania innych okrętów.

(en.rian.ru)