Korea Południowa opracuje swój odpowiednik izraelskiego systemu przeciwrakietowego Żelazna Kopuła, aby lepiej zabezpieczyć się przed atakiem ze strony reżimu z Pjongjangu. Niejako przy tej okazji do południowokoreańskich mediów wyciekły informacje na temat planów uderzenia wyprzedzającego przeciw Korei Północnej.

O planach opracowania rodzimej wersji Żelaznej Kopuły poinformował południowokoreański Komitet Połączonych Szefów Sztabów w trakcie przesłuchania parlamentarnego. Wojsko uznało, że obecne rozwiązania nie są w stanie w dostateczny sposób zabezpieczyć aglomeracji Seulu, zagrożonej atakiem nie tylko północnokoreańskich rakiet balistycznych, ale także artylerii. Za konieczne uznano więc dodanie kolejnego „piętra” tarczy antyrakietowej.

Siły zbrojne Republiki Korei były początkowo zainteresowane pozyskaniem izraelskiego oryginału, jednak po szczegółowych testach uznały takie rozwiązanie za nieodpowiednie. Żelazna Kopuła miała się słabo sprawdzić w górzystym terenie Półwyspu Koreańskiego, ponadto system jest optymalizowany pod kątem zwalczania stosunkowo prymitywnych pocisków rakietowych wystrzeliwanych pojedynczo lub w małej liczbie, a nie szykowanej przez Koreę Północną nawały pocisków balistycznych i niekierowanych pocisków rakietowych.

Przewodniczący Komitetu, generał Jeong Kyeong-doo, zapewnił także parlamentarzystów, że trwają przygotowania do obrony przed atakiem pociskami balistycznymi odpalanymi z okrętów podwodnych. Rozwijane są środki i procedury zwalczania podwodnych nosicieli pocisków balistycznych w bazach i na morzu oraz samych pocisków.

Generał przyznał także, iż trwają prace nad różnymi wersjami planu OPLAN, mającego być odpowiedzią na zagrożenie ze strony Korei Północnej. Oficjalnie potwierdzono istnienie OPLAN 5015, o którym informacje wyciekły ostatnio do mediów. Plan zakłada uderzenie wyprzedzające na kluczowe obiekty wojskowe oraz „dekapitację” północnokoreańskiego przywództwa. Mimo przecieku istniejące plany pozostają w mocy do czasu opracowania nowych.

(koreatimes.co.kr)

Israel Defense Forces, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported