Premier Mateusz Morawiecki i prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik podpisali dzisiaj umowę inwestycyjną, w której myśl PGZ otrzyma dokapitalizowanie w wysokości 400 milionów złotych na inwestycje realizowane przez Mesko w zakładach w Pionkach i Skarżysku-Kamiennej. Pozyskane fundusze będą wykorzystane w latach 2019–2022 na realizację projektów związanych z wytwarzaniem prochów, amunicji i rakiet.

Na podstawie nowej umowy w zakładach w Pionkach tworzone będą nowoczesne kompetencje produkcyjne i technologie związane z produkcją prochów wielobazowych oraz elementów amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej. Środki przeznaczone na inwestycje pozwolą również na zwiększenie mocy produkcyjnych, zabezpieczenie infrastruktury i rozbudowę bazy magazynowej.

Druga część inwestycji, realizowana w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, skupi się na zwiększeniu zdolności produkcyjnych amunicji małokalibrowej, pocisków i komponentów do amunicji wielkokalibrowej przy jednoczesnym unowocześnieniu istniejącego na terenie przedsiębiorstwa parku maszynowego. Finansowanie przedsięwzięcia będzie pochodziło ze środków własnych spółki i z Funduszu Reprywatyzacji. Całość inwestycji wyniesie 436,6 miliona złotych.

– Inwestycja w Pionkach oznacza rozbudowę i wzmocnienie strategicznych kompetencji Mesko i Grupy PGZ w zakresie produkcji prochu, amunicji i rakiet. Pozyskanie środków na modernizację linii produkcyjnych rekompensuje wieloletnie zaniedbania inwestycyjne. Pozwala także odbudować zdolności zakładu do produkcji prochu do większości typów amunicji produkowanej w Polsce – powiedział Witold Słowik, prezes zarządu PGZ.

Pozyskanie nowoczesnych maszyn i urządzeń umożliwi zwiększenie wolumenów produkcyjnych oraz poprawę jakości i płynności produkcji w spółce, co bezpośrednio przełoży się na stabilność dostaw. Projekt stworzy jednocześnie przesłanki wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Inwestycja została poddana testowi prywatnego inwestora, który wykazał, że poziom jej rentowności wyniesie ponad 18%.

– Nasze działania są przykładem profesjonalizacji PGZ i wpisują się w strategiczną transformację zachodzącą w Grupie. Wdrażane przez nas mechanizmy nadzoru nad inwestycjami i poprawy warunków produkcji spółek pozwalają nam radykalnie podnosić warunki produkcji, obniżać koszty i efektywnie wykorzystywać pozyskane fundusze dla samodzielności i suwerenności przemysłu obronnego. Na tej inwestycji skorzystają nie tylko nasze zakłady, ale przed wszystkim polskie wojsko i formacje sojusznicze – powiedział Michał Kuczmierowski, członek zarządu PGZ.

Zobacz też: Siły Zbrojne zwiększają zamówienia na noktowizory z PCO

(informacja prasowa)

Polska Grupa Zbrojeniowa