Według doniesień medialnych wietnamska marynarka wojenna jest w trakcie pozyskiwania od Rosji pocisków manewrujących Klub-S. Pociski mają się znaleźć na uzbrojeniu okrętów podwodnych typu Kilo.

Wietnam zamówił w roku 2009 sześć jednostek projektu 636. W służbie są się już trzy pierwsze okręty, pozostałe znajdują się na różnych etapach budowy. Dostawa ostatniego Kilo jest planowana do końca przyszłego roku. Okręty podwodne znacznie wzmocniły potencjał wietnamskiej marynarki wojennej i stały się przyczyną „bólu głowy” chińskiej admiralicji. Chiny, także używające jednostek projektu 636, prowadzą  z Wietnamem i innymi krajami regionu spór o przynależność archipelagów na Morzu Południowochińskim. Sam konflikt stał się jedną z głównych przyczyn intensywnych zbrojeń morskich w całej Azji Południowo-Wschodniej.

Ażeby wzmocnić potencjał odstraszania względem Chin władze w Hanoi zdecydowały się na zakup pocisków systemu Klub-S dla swoich okrętów podwodnych. Najprawdopodobniej Wietnam zdecydował się na zakup pocisków 3M-14 przeznaczonych do atakowania celów lądowych oraz przeciwokrętowych 3M-54E. Zwłaszcza te ostatnie, reklamowane jako kolejni „zabójcy lotniskowców” mogą budzić zaniepokojenie w Pekinie.

(navyrecognition.com, fot. Mike1979 Russia na licencji GNU Free Documentation License, via Wikimedia Commons)

Mike1979 Russia na licencji GNU Free Documentation License