Marynarka wojenna Francji poinformowała 10 stycznia o odbiorze pierwszego myśliwca wielozadaniowego Dassault Rafale M zmodernizowanego do standardu F3-R. Maszynę przekazano w bazie lotnictwa morskiego Landivisiau w północno-zachodniej części kraju.

Prace wykonała filia państwowych zakładów Atelier industriel de l’aéronautique Bretagne w Landivisiau. Samolot o numerze 30 wykonał pierwszy lot próbny 17 grudnia o godzinie 16.15. W okresie bezpośrednio po zakończeniu modernizacji będzie sprawdzany w locie przez jednostkę doświadczalną CEPA/10S (Centre d’expérimentations pratiques et de réception de l’aéronautique navale). Wkrótce trafi na wyposażenie eskadry 11F, która będzie pierwszą jednostką francuskiej marynarki wyposażonej w Rafale’e w standardzie F3-R.

Wersja F3-R, do której docelowo będą zmodernizowane wszystkie francuskie Rafale’e, dysponuje większymi możliwościami bojowymi dzięki integracji z pociskami powietrze–powietrze Meteor i zasobnikiem rozpoznawczym Talios. Wprowadzono także szereg pomniejszych zmian w konstrukcji płatowca, między innymi nowy odbierak paliwa do tankowania w locie.

Zobacz też: Naval Group przedstawia okręt podwodny następnej generacji SMX-31

(defense.gouv.fr, opex360.com; na fot. myśliwce Rafale na lotniskowcu USS George H.W. Bush)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Brooke Macchietto