21 maja w Bostonie odbyła się uroczystość wręczenia nagród, którymi Raytheon Integrated Defense Systems honoruje swoich dostawców najlepiej wypełniających kryteria jakościowo-techniczne i proceduralno-wykonawcze stawiane przez koncern. W tym roku jedną z firm, które otrzymały nagrodę „4-Star Supplier Excellence Award”, został Teldat z Bydgoszczy. Firma otrzymała nagrodę po raz drugi z rzędu i jest jedynym polskim podmiotem wyróżnionym w ten sposób przez amerykańskiego giganta zbrojeniowego. Spółka od 2016 roku dostarcza Raytheonowi routery zapewniające zestawom rakietowym i przeciwlotniczym Patriot łączność sieciocentryczną.

– To dla nas ogromny zaszczyt, że doceniana jest praca, jaką wkładamy w nasze wyroby, ich opracowanie, produkowanie w najwyższej możliwej jakości oraz ciągły rozwój – podkreśla Henryk Kruszyński, prezes Teldatu. Dodaje też, iż dzięki współpracy z Raytheonem wyroby Teldat wraz z systemami Patriot są wykorzystywane w wielu armiach sojuszniczych i wdrażane w kolejnych.

Bydgoska spółka zaczęła współpracę z Raytheonem w 2011 roku. Amerykanie sami zgłosili się do polskiej firmy. Pierwsze spotkanie odbyło się na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, a produktem, który przyciągnął uwagę koncernu, była Sieciocentryczna Platforma Teleinformatyczna Jaśmin – system systemów (będący dużym zbiorem wojskowych rozwiązań sprzętowych i programowych), dostarczany wówczas polskiemu wojsku głównie w postaci Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych Jaśmin.

Przed rozpoczęciem współpracy Amerykanie prześwietlili Teldat nie tylko od strony możliwości technicznych , produkcyjnych czy finansowych, ale również od strony dostawców, z których korzysta bydgoska firma. Sprawdzano między innymi spółkę, która na potrzeby Jaśmina pokrywa żywicą układy scalone, albo poddostawcę elementów galwanicznych. Aby mógł on dostarczać komponenty dla Patriotów, musiał uzyskać certyfikację według amerykańskich norm obronnych.

Wszystkie sprawdzenia, audyty, weryfikacje i negocjacje trwały ponad dwa lata. Wreszcie we wrześniu 2014 roku Raytheon zlecił opracowanie routera, w lutym 2015 odebrał jego partię próbną, a w listopadzie tegoż roku, po serii badań i testów, zlecił produkcję seryjną. Pierwsze seryjne routery dostarczono wiosną 2016 roku.

Zobacz też: Pierwsze umowy offsetowe w programie „Wisła”

(Informacja prasowa)

Mark Holloway, Creative Commons Attribution 2.0 Generic