Amerykański miliarder i filantrop Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu, poinformował o odnalezieniu wraku japońskiego superpancernika Musashi. Okręt został zatopiony przez amerykańskie samoloty pokładowe podczas bitwy w zatoce Leyte 24 października 1944 roku. Atakujące w kilku falach amerykańskie lotnictwo pokładowe trafiło superpancernik siedemnastoma bombami i dziewiętnastoma torpedami, aczkolwiek różne źródła podają różne liczby. Okręt poszedł na dno o godzinie 19:36 na pozycji 13°07′N 122°32′E, zabierając ze sobą ponad tysiąc członków załogi, w tym dowódcę, komandora Toshihirę Inoguchiego.

Wrak Musashiego spoczywa na dnie Morza Sibuyan na głębokości ponad tysiąca metrów. Odkrycia dokonała ekspedycja prowadzona przez Allena przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanego do takich zadań jachtu Octopus. W najbliższym czasie opublikowany ma zostać film z oględzin wraku.

Jest to kolejna ekspedycja Allena do wraku słynnego okrętu wojennego. We wrześniu 2012 z pokładu Octopusa podjęto próbę wydobycia dzwonu okrętowego krążownika liniowego HMS Hood. Wyprawa zakończyła się jednak niepowodzeniem z powodu fatalnych warunków atmosferycznych.

(twitter.com/PaulGAllen, na zdjęciu: tonący pancernik Musashi; fot: U.S. Naval Historical Center)